Nahajate se tukaj

Recimo STOP! nedovoljenim snovem v športu

 

Zadnji primer preprodaje steroidov dokazuje nujnost obvladovanja tega področja in zagotovitev pravnih norm za ukrepanje v primeru odkritja prepovedanih snovi v športu. Mnoge države še vedno nimajo urejene zakonodaje in predvsem preprodajalci z veseljem izkoriščajo pravne praznine.

 

V zadnjih dneh preteklega leta smo v medijih lahko zasledili primer Slovencev, ki so skoraj desetletje preko spleta trgovali s prepovedanimi snovmi v športu kot so steroidi, nandrolon, ipd. Slovenija naj bi veljala za pomembno stičišče trgovskih poti nedovoljenih snovi v športu. Carinska uprava je v zadnjih treh letih v povezavi s prepovedanimi snovmi v športu opravila 17 zasegov, našla 10.675 tablet in 3.041 mililitrov raztopine v ampulah. Zaslužki pri prodaji prepovedanih substanc so izjemno visoki, v aktualnem primeru naj bi osumljena v minulih letih zaslužila vrtoglavih 40 MIO EUR.
 
Zadnji primer preprodaje steroidov dokazuje nujnost obvladovanja tega področja in zagotovitev pravnih norm za ukrepanje v primeru odkritja prepovedanih snovi v športu. Mnoge države še vedno nimajo urejene zakonodaje in predvsem preprodajalci z veseljem izkoriščajo pravne praznine. 

Na Ministrstvu za šolstvo in šport smo med letoma 2004 in 2008 naredili zgodovinski korak v boju proti uporabi, proizvodnji in trgovanju s prepovedanimi snovmi v športu. V takrat nov Kazenski zakonik smo, po sicer burnih razpravah in nič kaj enostavni poti, uspeli uvrstiti, ob prepovedanih drogah, tudi prepovedane snovi v športu. Ukrep je usmerjen v povečanje zavedanja nevarnosti, ki jih prinašajo proizvodnja in uporaba nedovoljenih snovi v športu, predvsem pa je usmerjen v zaščito športnic in športnikov, predvsem mladih, ki šele stopajo na športno pot.

 

Protidopinško problematiko smo v mandatu mojega ministrovanja obravnavali izredno resno. Bili smo zelo aktivni tudi na mednarodnem protidopinškem parketu. Aktivno smo sodelovali z mnogimi drugimi državami, Svetom Evrope, Evropsko komisijo, posebej veliko smo dosegli v sodelovanju s Svetovno anti-doping agencijo WADA (World Anti-Doping Agency). Izdali smo tudi prvi prevod v kateri drug jezik WADA kodeksa in s tem približali tematiko širši slovenski javnosti, predvsem športnikom. 
 
Na žalost, pa zdaj že minuli mandat Vlade naših dobrih praks ni nadaljeval in v to področje ni doprinesel napredka, še več, aktivnosti na področju boja proti dopingu v športu so se domala ustavile. Upam, da bo naslednja vlada, ne glede na to kdo jo bo sestavljal, nadaljevala naše delo do leta 2008.
 
Pred nami so poletne olimpijske igre v Londonu, zato bi ob tej priložnosti želel opozoriti ter pozvati vse pristojne organe, mlade športnike in njihove starše naj bodo na tem področju bolj aktivni in naj se zavedajo tveganja, ki jih prinašajo nedovoljene substance. Predvsem podpiram ukrepe, ki bi zagotavljali aktivnejšo vlogo Evropske unije na področju boja proti nedovoljenim snovem v športu, tudi v luči novega finančnega programa 2014 - 2020. Vse države pozivam k procesom ratifikacije Konvencije Sveta Evrope proti dopingu v športu in podpiram projekte, ki zagotavljajo višjo raven ozaveščanja mladih tveganjih dopinga v športu.

 

dr. Milan Zver, evropski poslanec