Milan Zver je danes v intervjuju za madžarski medijski portal Origo primerjal slovensko in madžarsko predsedovanje Evropski uniji in odgovarjal še na nekatera druga aktualna vprašanja.
Poudaril je, da je slovensko predsedovanje potekalo v bistveno boljših mednarodnih razmerah kot madžarsko. Bila je visoka gospodarska rast, stabilnost in blaginja. Danes je Madžarski bistveno težje, kriza močno zaznamuje čas, ki ga živimo. Težko bo v kratkem povrniti družbeno blaginjo iz leta 2008.
Dejstvo pa je, da je bila slovenska odgovornost pri vodenju EU na nek način večja, saj je to potekalo pod drugim ustavnim okvirjem. Tedanji slovenski premier Janez Janša je bil hkrati tudi predsednik Evropskega sveta. Sedaj, po novi lizbonski pogodbi, imamo stalnega predsednika. Ne glede na to, Madžarska lahko da pomemben pečat življenju Unije.
Napad madžarskih socialistov na vladni zakon o medijih ravno v času madžarskega predsedovanja EU ni nič novega. Taki napadi so po Zverovem mnenju značilni predvsem za nove države članice, kjer je politična kultura nižja in demokracija manj stabilna. Spomnil je na ofenzivo slovenske opozicije tik pred začetkom slovenskega predsedovanja, ko je premier Janez Janša zahteval celo glasovanje o zaupnici vladi. In dobil. Kasneje so enako umazano igro odigrali češki socialisti in dosegli, da je v času predsedovanja je prišlo celo do padca vlade. Skratka, tudi oni predsedovanja niso razumeli kot nacionalni projekt.
Sicer pa je po Zverovem mnenju treba razumeti kontekst trenutnega dogajanja na Češkem. Socialisti v Evropi preživljajo hudo krizo, nič ali malo ponujajo, zato so skoraj izginili iz evropskega političnega zemljevida in na ta način, s produkcijo afer, želijo biti videni.
Glede na svoje izkušnje iz časa predsedovanja EU je Zver svetoval madžarskim kolegom in predsedniku Orbanu, da naj ostanejo močni, kakor je tudi njihovo geslo predsedovanja. Toda tisti, ki je močan, se ne boji povabiti opozicije, da sodeluje v tem nacionalnem projektu. Če bo opozicija to zavrnila, je to potem njihov problem.
Sicer pa je izrazil podporo madžarski vladi, tudi v času ostrih in potenciranih napadov zaradi medijskega zakona.