Na Odboru Evropskega parlamenta za kulturo, izobraževanje in šport je v torek, 24. januarja, potekala javna predstavitev mnenj o nadaljnjem akademskem izobraževanju in izobraževanju na daljavo.
Poročevalec Evropskega parlamenta za to poročilo je postal vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver.
V razpravi na odboru je dr. Zver uvodoma izpostavil, da si na področju izobraževanja in usposabljanja običajno postavimo dva osrednja cilja: prvič, izboljšati kakovost in učinkovitost edukacije ter drugič, olajšati dostop do nje. "Diploma, ki jo dobimo v mladosti, ni konec, ampak šele resen začetek izobraževanja in usposabljanja, ki je v moderni družbi postal vseživljenjski projekt," je poudaril. "Tudi poklicno izobraževanje in usposabljanje zahtevata nenehno izpopolnjevanje in nadgradnjo, če hočemo v korak z ekonomijo znanja," je povedal.
Podčrtal je, da potrebujemo novo povezavo med šolo in zaposlovanjem. "Potrebujemo način, ki bo zagotavljal gladek prehod iz šole na trg dela in omogočil ljudem učiti se novih veščin skozi vso njihovo poklicno življenje," je dejal.
V nadaljevanju je izpostavil problem vse dražjega izobraževanja in usposabljanja. Ena od rešitev je študij na daljavo, ki ima ogromen potencial. "Je lažje dostopen, ni potrebno premagovati velikih razdalj ali graditi velikih infrastrukturnih objektov. Zanj veljajo nizki stroški, saj poteka 'on-line' na podlagi sodobne informacijsko-komunikacijske tehnologije, omogoča pa tudi individualizacijo in višjo kakovost študija," je bil jasen.
V sklepnem delu razprave je poročevalec Evropskega parlamenta za izobraževanje na daljavo in vseživljenjsko učenje dr. Milan Zver še poudaril, da je "danes že povsem jasno, da novi pristopi v edukaciji, vključno z učenjem na daljavo, prinašajo neslutene možnosti za boljše opremljanje ljudi z znanji in veščinami, ki jih potrebujejo pri svojem delu in življenju."