Včeraj je evropski poslanec dr. Milan Zver v Evropskem parlamentu odprl razstavo pustnih mask, ki so jih izdelali učenci iz slovenskega centra za izobraževanje, usposabljanje in rehabilitacijo, CIRIUS Kamnik. Otvoritve razstave z naslovom "Svet za masko" se je udeležilo mnogo evropskih poslancev, med njim tudi slovenski poslanci iz vseh treh največjih političnih skupin v Evropskem parlamentu.
Glavna govornica na otvoritvi je bila Doris Pack, predsednica odbora za kulturo in izobraževanje v Evropskem parlamentu. Poleg nje sta zbrane nagovorili še direktorica Ciriusa, Mojca Škrinjar in profesorica likovne pedagogike Lota Kahne, vodja interdisciplinarnega projekta, v katerem so nastajale razstavljene maske.
Na otvoritvi sta sodelovala dva izmed avtorjev mask, učenca Ciriusa, Jan Obšteter in Kaja Koteska, ki sta poskrbela tudi za kulturni program otvoritve. Po otvoritvi so si zbrani lahko ogledali še film o centru CIRIUS.
Dr. Zver je v svojem nagovoru izpostavil "kako kreativni so otroci in mladostniki, če jim le damo priložnost in jih primerno vzpodbujamo in usmerjamo. S pravilnim pristopom lahko zbudimo kreativnost v vsakem otroku, tistem, ki se šola v splošnem izobraževanju in tistem s posebnimi potrebami". Mojca Škrinjar pa je poudarila "dokler se človek uči in je aktiven, toliko časa resnično živi, brez učenja pa ni življenja".
Danes pa je dr. Zver v Evropskem parlamentu gostil še okroglo mizo o najnovejših konceptih izobraževanja na področju posebnih potreb z naslovom "Izkušnja razlike. " Na okrogli mizi so sodelovali Cor J.W. Meijer, direktor Evropske agencije za razvoja izobraževanja na področju posebnih potreb; Carlotta Besozzi, direktorica Evropskega invalidskega foruma; Sogol Noorani, vodja sektorja na Eurydice ter Mette Mørk Andersen, predstavnica danskega predsedovanja. Svoje poglede na izobraževanje na področju posebnih potreb in svoje delo pa so s konkretnimi primeri predstavile tudi profesorice Ciriusa Lota Kahne, Branka Globočnik in Martina Lenček.
Rdeča nit okrogle mize je bil koncept vključevanja učencev s posebnimi potrebami v sisteme splošnega izobraževanja, predstavljen je bil tudi koncept dvosmerne inkluzije. Vsi navzoči so se strinjali, da je vključevanje nadvse pomembno in nujno za zdravo in solidarno družbo, da pa je proces izjemno kompleksen, ter da ga je treba uvajati postopoma in z upoštevanjem vseh specifičnosti posameznih primerov.
Mojca Škrinjar je poudarila, da je v sodobnem izobraževanju pomemben premik iz industrijskega modela delovanja h kakovosti življenja in učenja, dr. Zver pa je izrazil prepričanje, da bo izmenjava mnenj med slovenskimi strokovnjaki in strokovnjaki iz evropskih inštitucij obrodila sadove, ki bodo v pomoč tistim, ki to najbolj potrebujejo.