Nahajate se tukaj

Svetovni dan boja proti revščini in socialni izključenosti

Na današnji dan se je leta 1987 v Parizu zbralo več kot 100.000 ljudi, da bi se spomnili na žrtve skrajne revščine, nasilja in lakote. Od takrat na isti dan vsako leto tam potekajo zborovanja v izraz solidarnost z revnimi. Združeni narodi so ta dan proglasili za mednarodni dan boja proti revščini, ki naj bi bil namenjen različnim dejavnostim za osveščanje javnosti o problemu revščine in pomanjkanja po vsem svetu.

Revščina je eden izmed največjih svetovnih problemov, zaradi globalne gospodarske krize pa se je število revnih še povečalo. Po oceni Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke iz lanskega leta je kriza pahnila v skrajno revščino dodatnih 50 milijonov ljudi.

Revščina pa ne grozi le državam v razvoju, ampak tudi milijonom Evropejcev. Mnogi izmed njih za delo, ki ga opravljajo, ne dobijo dovolj, da bi se lahko dostojno preživljali. Znajdejo se v težkih situacijah, kot so pomanjkanje denarja za hrano in oblačila, bivanje v slabih stanovanjskih razmerah, brezdomstvo in socialna izključenost.

Zato je EU leto 2010 razglasila za Evropsko leto boja proti revščini in socialni izključenosti. Med ključnimi cilji tega leta je med drugim obnovitev politične zavezanosti EU in njenih članic k odpravljanju revščine in socialne izključenosti.

O boju proti revščini in spodbujanju vključujoče družbe v Evropi bo naslednji teden v Strasbourgu razpravljal tudi Evropski parlament.

Znak kampanje Evropskega parlamenat v boju proti revščini (foto: Evropski parlament)