Včeraj zvečer je avstrijska delegacija ELS/EPP na čelu z Ernstom Strasserjem v Evropski parlament v Strasbourgu na sestanek povabila tako imenovano konsenzno skupino z avstrijske Koroške. Na srečanje je Strasser povabil vse avstrijske vodje poslanskih skupin in tudi slovenske evroposlance.
Milan Zver, evropski poslanec in vodja slovenske delegacije v ELS, je na sestanku gostiteljem povedal, da verjame v njihove dobre namene in da je edina pot za premoščanje razlik prek dialoga. Ob tem je poudaril, da opaža v zadnjih letih več strpnosti med večino in manjšino na Koroškem: "To kar je meni kot bivšemu ministru za šolstvo pomembno je, da dvojezične šole dobro delujejo na Koroškem. To je pomembno, ker tudi slovenski jezik postaja konkurenčen znotraj nemške jezikovne večine, tako da tudi delodajalci iščejo delavce, ki znajo oba jezika."
Zver se je še zahvalil Strasserju za vabilo ter dodal: "Želim vam, da ta projekt dobro peljete naprej, da se čimmanj ozirate nazaj na trpko zgodovino in da pogledate kaj lahko storite za otroke in vnuke."
Evropska poslanka Romana Jordan Cizelj je poudarila, da gre pri spoštovanju manjšin za osnovne evropske vrednote, ki so zapisane v pogodbah: "Predvsem pa je pomembno spoštovanje pravne države," je povedala Jordan Cizelj.
Romana Jordan Cizelj je še dodala, da je prav, da se pogovarjamo na vseh nivojih, da pa je potrebno spoštovati pristojnosti in kdo koga zastopa ter izpostavila vprašanje konsenza. "Na začetku se je velikokrat omenjala beseda konsenz, kompromis. In me zanima kaj pomeni v tej diskusiji kompromis? Glede tega kar je zapisano v avstrijski državni pogodbi, tudi v 7. členu, ne moremo iskati kompromisa, ker je to jasen in zavezujoč ustavni akt."
Lojze Peterle, ki se je moral te dni v imenu EU odpraviti v Nigerijo, je pred srečanjem povabil vse evropske poslance iz Slovenije, da se sestanka udeležijo ter jim poslal kratek opomnik katerem je poudaril, da je ključna verodostojnost konsenzne skupine, ki je možna le, če bo skupina zagovarjala norme avstrijske ustave in odločitve ustavnega sodišča.
Slovenski poslanci so se strinjali, da bi bilo dobro s takimi dialogi nadaljevati, v Celovcu in Ljubljani in potrdili pripravljenost na sodelovanje, da bi skupaj dosegli napredek za življenje ljudi na avstrijskem Koroškem.
Gostitelj srečanja, evropski poslanec iz Avstrije Ernst Strasser je pojasnil, da želi s to pobudo pokazati, da je "Avstriji v interesu, da se ta konflikt konča z dialogom in rezultati".