Nahajate se tukaj

Poletna univerza EPP v Budimpešti

Evropski poslanec Milan Zver se je udeležil poletne univerze, ki jo je v Budimpešti organizirala Evropska ljudska stranka (EPP). Tridnevno srečanje je potekalo v znamenju razprav o krizi v Evropi (Re-inventing EU Policies. Delivering Growth and Fighting Poverty).

Med drugim so se srečanja udeležili še: Jerzy Buzek, predsednik Evropskega parlamenta (EP), Yves Leterme, predsednik Belgijske vlade in rotirajočega predsedstva Unije, Wilfried Martens, predsednik EPP, Viktor Orban, predsednik madžarske vlade, Pal Schmitt, predsednik Republike Madžarske, Joseph Daul, predsednik skupine EPP v Evropskem parlamentu, in drugi visoki gosti, ministri, člani EPP v EP, predstavniki znanosti in civilnih družbenih organizacij.

V okviru razprave o izkušnjah demokratičnih prehodov in modernizacije v Srednji in Vzhodni Evropi je Milan Zver podčrtal dosežke postkomunističnih držav v zadnjih dveh desetletjih. Obenem je opozoril, da obstajajo tudi razlogi za zaskrbljenost, saj države niso izpolnile vseh pričakovanj ljudi in vseh možnosti, ki jih demokratični sistem ponuja. Poleg tega smo soočeni z vse manjšo udeležbo državljanov na volitvah, mnoge raziskave kažejo upadanje podpore demokraciji, istočasno pa se ponekod vzpenjajo nedemokratična gibanja. Zaradi vsega tega nam grozi recesija ali celo kriza demokracije, je poudaril Zver. Razprava se je v tej smeri nadaljevala. Nekateri udeleženci so menili, da negativni pojavi niso prisotni le v tranzicijskih družbah, drugi pa, da je za izhod iz krize treba vložiti veliko več pozornosti vzgoji za demokracijo.

Predsednik politične skupine EPP Joseph Daul je ob zaključku srečanja dejal, da še nikoli ni bilo tako težko najti optimalnega ravnovesja med svobodo in varnostjo, med socialno pravičnostjo in svobodnim gospodarstvom. Kljub temu pa ima po njegovem mnenju EPP vizijo in zna vzpostaviti optimalno ravnovesje za trajnostni razvoj. 

Predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek je poudaril, da je glavno vprašanje, s katerim se sooča danes EU, kako zmanjšati število brezposelnih, ki je naraslo na 23 milijonov državljanov, in kako omogočiti zaposlitveno priložnost mladim, ki so v krizi najbolj ranljiva družbena skupina. Po mnenju predsednika Buzeka bo upravljanje EU najbolj učinkovito, če bomo utrdili skupnostno metodo, še posebej na področju finančnega in gospodarskega upravljanja Unije.

Yves Leterme, predsednik vlade Belgije, ki predseduje Evropskemu svetu, je podčrtal, da Belgijsko predsedstvo popolnoma spoštuje duha, ki prihaja iz Lizbonske pogodbe, kakor tudi novo vzpostavljene razmerja med evropskimi inštitucijami. Predsedstvo si prizadeva za ponovno vzpostavitev in utrditev zaupanja v finančni trg. Le stabilen denarni trg in učinkovita denarna politika namreč lahko pripeljeta do hitrejše gospodarske rasti in razvoja.

Predsednik madžarske vlade Viktor Orban se je uvodoma zahvalil za čestitke ob dvotretjinski zmagi na parlamentarnih volitvah. Njegovi stranki Fides dobro kaže tudi na prihajajočih lokalnih volitvah. Poudaril je, da bo ta ekonomska, finančna in socialna kriza spremenila Evropo. Pokopala bo mnoge utopije starega sveta, vključno s tistimi, ki prihajajo iz socialistične strani. Kritičen je bil tudi do neoliberalnih potez na področju financ in gospodarstva, zlasti, ker so omogočile špekulacije, ki so ogrozile osnove kapitalizma in demokracije. Regulacija in pametno upravljanje sta nujna za preprečevanje špekulacij na področju financ in tako rešujeta osnove modernega sistema.   

Zunanji minister Makedonije Antonio Milošoski in Milan Zver
Milan Zver in Radko Hokovsky, direktor Mreže za evropske vrednote iz Prage
Panelne razprave so bile dobro obiskane na domala vseh delavnicah