V Sloveniji športne politike, ki bi bila usmerjena v športnika in njegov razvoj, v razvoj infrastrukture in delovanje športnih zvez, očitno ni več.
Če bi bil šport odvisen samo od ministra za šport, bi v Sloveniji zagotovo izumrl. Mislimo seveda na ministra Lukšiča, ki je znova dokazal, da ne obvlada resorja, ki ga vodi.
Na predbožični dan so na Ministrstvu za šolstvo in šport (MŠŠ) objavili javni razpis za sofinanciranje športa na nacionalni ravni. Gre za vsakoletni razpis, ki ga športniki seveda težko pričakujejo. Letos so razpisali za kar 5 milijonov evrov manj sredstev kot lani, kar ni posledica le varčevalnih ukrepov, ampak predvsem nesposobnosti in neznanja pri načrtovanju proračuna ter neurejenega sistema (kar je potrdila revizija v 2010) in neučinkovitosti porabe sredstev. Olimpijski komite Slovenije (OKS) je to dejstvo mirno sprejel, ali pa spregledal, t.i. predbožični razpis, na katerega zveze in športniki čakajo kot žejni v puščavi, pa sta med drugim spregledali tudi košarkarska in nogometna zveza.
V teh dneh so na MŠŠ sprejeli sklep o razveljavitvi tega razpisa. Sodeč po nekaterih virih naj bi predsednik OKS Janez Kocijančič pritisnil na svojega strankarskega kolega. Posledica razveljavitve bo takšna, da bo denar za športne akterje časovno še bolj odmaknjen. Predvsem pa vzbujajo pozornost način in razlogi za razveljavitev. Niso znani pravni razlogi, ki omogočajo kaj takega; mnogi so namreč posredovali popolne in pravočasne vloge. Ti bodo seveda imeli svoja upravičenja in s tem razpisom se bodo dogajale še zanimive stvari. Denarja za šport pa še nekaj časa ne bo.
Skratka, pri omenjenih postopkih ni nobenega reda, prevladuje domačijskost. Športne politike, ki bi bila usmerjena v športnika in njegov razvoj, v razvoj infrastrukture in delovanje športnih zvez, očitno ni več. To, s čimer se MŠŠ danes hvali na področju športa, je le zaključevanje velikih, z evropskim denarjem podprtih vlaganj, začetih v mandatu prejšnje vlade. Namesto tega se minister z roko v roki s predsednikom OKS Kocijančičem ukvarja s prevzemanjem pozicij v športu. To, kako so zamenjali strateški svet vlade za šport, ali dogajanja okoli Loterije Slovenije, ne bo šlo neopazno mimo.
Tudi v slovenski šport se je zarasla rakava tvorba, ki najeda zdravo telo. Zato bi morali bolj zaščititi športni sloves, ki ga ima naša domovina, okrepiti zaupanje v šport, motivirati mlade, da stopajo na pota Tine, Petre in ostalih, jim vlivati upanje in pogum, še posebej v teh težkih časih krize. Civilna športna javnost bi morala povedati jasno besedo tudi vodstvu OKS.
Minister Lukšič tako ni izgubil kompasa le na področju izobraževanja, ampak tudi v športu.
Odbor za šolstvo in šport v Strokovnem svetu SDS