Organizacija združenih narodov je leta 2005 razglasila 27. januar za mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. Tega dne leta 1945 je bil po petih letih delovanja osvobojen Auschwitz, največje nacistično koncentracijsko taborišče.
Vir: http://transworkplace.ning.com/profiles/blogs/please-forgive-me-day-of
Kljub velikemu številu dokazov in številnim pričanjem več deset tisočih preživelih zapornikov danes mnogo organizacij in posameznikov še vedno zanika, da je bilo tam umorjenih več kot milijon ljudi, da so uporabljali plinske celice ter da je krematorij lahko zažgal več tisoč trupel na dan. Skratka zanikajo, da je bil Auschwitz prizorišče genocida.
Pa vendar ima vsaka stvar tudi svetlo stran, slišimo veliko navdihujočih zgodb iz taborišč, kako so ljudje tudi v najtežjih trenutkih bili sposobni ohraniti svojo človečnost, dobroto in pomagati sočloveku v stiski.
Kot pravi latinski izrek; zgodovina je učiteljica življenja, zato je ne smemo pozabiti, zanikati ali preprosto pomesti pod preprogo, od nje se moramo učiti, da bomo lahko v prihodnje preprečili ponovitev takih in podobnih grozot.