Danes je Evropski parlament v Strasbourgu obravnaval okvir EU za demokracijo, pravno državo in temeljne pravice, ki ga je marca 2014 sprejela Evropska komisija. Okvir za obravnavanje sistemskih tveganj za pravno državo je namenjen vsem 28 državam članicam EU. Pred tem je imela EU zelo malo pristojnosti, kadar so države članice kršile človekove pravice, načela pravne države in demokracije, če pri tem ni šlo za kršitev evropske zakonodaje.
Dr. Milan Zver je v pisnem mnenju k razpravi poudaril, da "novi okvir eksplicitno navaja, da obstajajo primeri, ki ne spadajo na področje uporabe zakonodaje EU in zato ne morejo šteti kot kršitev obveznosti iz pogodb o EU, a vzbujajo skrb, saj predstavljajo sistemsko grožnjo vladavini prava." Izpostavil je novost: "EU s tem dobiva pristojnost ukrepanja na področjih, ki so sicer v pristojnosti držav članic - z namenom, da se zavaruje vladavino prava".
Dr. Zver je obžaloval, "da Evropska komisija sama ne spoštuje svojih zavez. Nanjo sem naslovil več vprašanj glede sodnih postopkov proti predsedniku največje slovenske opozicijske stranke, g. Janezu Janši, ki je bil zaprt zaradi obtožbe, da naj bi na neznanem kraju ob neznanem času na neznan način sprejel obljubo neznane nagrade. Človekove pravice in svoboščine niso bile kršene le g. Janši, ampak je to imelo velike posledice za celotno slovensko državo. Tudi predsednik Juncker je nedavno dejal, da EU ni le skupni trg, ampak je tudi skupnost vrednot – in vladavina prava je ena od temeljnih vrednot!"