V petek, 22. marca 2013 bo dr. Milan Zver v sklopu projekta ”Šah v slovenske šole” obiskal osnovno šolo Destrnik. V okviru tega projekta bo v naslednjih tednih v različnih slovenskih šolah podaril po 15 šahovskih garnitur, predaval in odigral šahovsko partijo z učenci po vsej Sloveniji.
Projekt podpira tudi nekdanji svetovni prvak in velemojster Garry Kasparov, ki je o dr. Zveru zapisal, da ima šah le z "ljudmi kot je dr. Milan Zver priložnost, da postane uspešen poklicni šport kot tudi nepogrešljiv del izobraževalnih sistemov v 21. stoletju."
Cilj projekta je približati šahovsko igro otrokom in tako spodbuditi njihov intelektualni in vrednostni razvoj. Skozi igro se otroci naučijo reševanja problemov in prepoznavanja vzorcev, taka dejavnost pa tudi izboljšuje njihovo koncentracijo in matematično dojemanje.
Slovenija je država z bogato šahovsko tradicijo. Morda ne tako kot sta denimo Armenija ali Gruzija, a ima v svoji zgodovini vendarle izjemne dosežke in tudi v prihodnje solidne potenciale, ki pa jih je potrebno izkoristiti in morda bo prav projekt dr. Zvera ”Šah v slovenske šole” kakšnemu mlademu šahovskemu nadobudnežu omogočil uresničevanje svojega potenciala pri šahovski igri.
Projekt dr. Zvera ”Šah v slovenske šole” je nadaljevanje in uresničevanje pobude Garrya Kasparova "Šah v šole", ki poziva Evropsko komisijo in države članice, naj spodbujajo uvajanje šahovske igre v izobraževalnih sistemih držav članic, saj lahko šah ne glede na starost otrok izboljša njihovo koncentracijo, potrpežljivost ter vztrajnost in ker se lahko pri tem razvijejo občutek ustvarjalnosti, intuicija, spomin ter analitične spretnosti in sposobnost odločanja in ker nas šah uči tudi odločnosti, motiviranosti in športnega vedenja.
V Sloveniji je šah v osnovne šole vključen preko izbirnega predmeta zato je projekt evropskega poslanca namenjen predvsem spodbudi otrokom za vključevanje v šahovsko igro z namenom pridobivanja znanja in veščin, ki bi jim pomagale premagovati težave vsakdanjega življenja, nasičenega z informacijam, ter se soočati z vedno večjimi izzivi, ki zahtevajo veliko koncentracije in strateškega razmišljanja.
Foto: SiOL.net