Globalno finančno in gospodarsko krizo močno občuti tudi Evropska unija. Da bi EU čimprej izšla iz krize in da se ta ne bi ponovila, je Evropska komisija pripravila novo dolgoročno razvojno strategijo. Starejšo Lizbonsko strategijo je nadgradila s strategijo Evropa 2020, njen velik del pa se nanaša tudi na vprašanja mladih.
Na novo strategijo se je odzval med drugim Evropski parlament, kjer je potekala razprava o Evropi 2020 in mladih. Poleg ostalih evropskih poslancev se je razprave udeležil tudi dr. Milan Zver.
Eden izmed ključnih delov nove strategije je program "Youth on the move" - "Mladi in mobilnost". Do leta 2020 naj bi imeli čisto vsi mladi možnost, da gredo na izmenjavo v drugo državo. Erasmus, Leonardo da Vinci in vsi ostali programi izmenjav pa naj bi v prihodnje postali dostopni iz ene same spletne strani.
Poleg komunikacijskih in informacijskih, naj bi mladi v prihodnje čim bolje usvojili tudi "življenjske" spretnosti, kot so npr. učenje učenja, pogajanje in vodenje tima. Prav izmenjave v tujini pa mladim dajo veliko takih spretnosti.
Program Evropa 2020 se obenem bori proti enemu izmed največjih problemov EU, to je visoka nezaposlenost med mladimi. Do leta 2020 naj bi se tako zvišalo število visoko izobraženih mladih ljudi, saj bo v prihodnje vedno več delovnih mest v EU zahtevalo visoko izobrazbo. Univerzitetno in poklicno visoko šolstvo morata zato postati bolj privlačna za državljane.
Prav tako Evropa 2020 išče nove načine za preprečevanje zgodnjega zapuščanja šole.
Poleg mladih pa bo potrebno poskrbeti tudi za izobraževanje ostalih generacij. Zato bo tudi v prihodnje pomembno vseživljenjsko učenje. Tako mladi kot starejši naj bi razvijali veščine, ki jim bodo olajšale dostop do dela.
Vse to naj bi prispevalo k "oblikovanju" državljanov, ki bodo lažje našle delo in bodo obenem čim bolj aktivni državljani.