Generalna skupščina OZN je leta 1999 razglasila 12. avgust za mednarodni dan mladih z namenom, da tudi mladi dobijo dan v letu, na katerega lahko opozorijo na svoj položaj, vlogo, pravice in dolžnosti ter spomnijo na težave, s katerimi se soočajo v obdobju prehoda iz otroštva v odraslost.
Obeležujemo dan, ki je posvečen mladim širom po svetu. Znano je, da so tam, kjer pustoši kriza, mladi najbolj prizadeti. Kot primer naj navedem, da je brezposelnost med mladimi dvakrat višja kot pri ostalem delu populacije.
Že v svojem poročilu v Evropskem parlamentu Mladi in mobilnost sem poudaril, da je pot v odraslost v sodobni družbi tveganja vse težja. Vsaka družba, tudi slovenska, mora najti odgovore na to, kako mladim olajšati to pot, ki sega od izobraževanja in usposabljanja do prestopa v svet dela ter samostojnega življenja in ustvarjanja družine. Ta pot ne vpliva le usodno na posameznika, ampak na družben razvoj v celoti. Družba torej mora ustvariti ugodne sistemske pogoje, da je mlad človek najprej dobro "opremljen" za delo in življenje, po drugi strani pa, da se na trgu dela sooča s čim manj turbolentnimi razmerami. Veseli me, da so bili v zadnjih mesecih v tej smeri pripravljeni pomembni koraki v smeri aktivne politike zaposlovanja tudi v Sloveniji in da bodo postali pomemben del reforme trga dela. Toda dejstvo je, da mladinska problematika ni eno-sektorska. Še posebej je pomembno, da je na nove izzive ustrezno odziven izobraževalni sistem, kjer se pravzaprav tudi vse začne.
Naj zaključim z mislijo, da ste mladi najpomembnejši razvojni vir oziroma potencial družbe. Prav je, da se tega zavedate vi sami in vsi, ki imajo možnost vplivati na vaš položaj v družbi.