Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil od leta 2009 v Evropskem parlamentu dejaven v jedrni evropski skupini, ki si je prizadevala za popravo krivic vsem žrtvam komunističnega nasilja. Tesno sodeluje s člani in predsednikom Platforme Evropskega spomina in vesti, dr. Marekom Mutorjem. Skupaj s podobno mislečimi poslanci v Evropskem parlamentu je organiziral številne mednarodne okrogle mize in konference, na katerih so ozaveščali evropsko javnost o grozotah komunističnega režima, s ciljem, da se takšni dogodki ne bi nikoli več ponovili.
Po posredovanju dr. Zvera je Muzej evropske zgodovine v Bruslju popravil nedopustno interpretacijo razstave, ki je vključevala zvočni posnetek izjave, da je zaradi izstopa Slovenije prišlo do razpada Jugoslavije in nasilja Jugoslovanske vojske na Balkanu. Prav tako je evropski poslanec dosegel, da so v razstavo v Muzeju evropske zgodovine v Bruslju primerno vključene informacije o povojnih brezpravnih sistemskih in sistematičnih kršitvah človekovih pravic in temeljnih svoboščin na ozemlju Slovenije, vključno z eksponatom - čevljem žrtve iz Barbarinega rova.
Ko je odbor CULT pripravljal poročilo o Evropski zgodovinski zavesti, je dr. Zver vložil številne predloge sprememb. S temi spremembami je dosegel bolj uravnoteženo vključitev vseh treh glavnih totalitarnih režimov 20. stoletja: nacizma, fašizma in komunizma. Dr. Zver je v svojih predlogih izpostavil zaskrbljenost zaradi pomanjkanja javne, politične in zgodovinske obsodbe komunizma v primerjavi s splošno sprejeto obsodbo nacizma in fašizma. Zavzel se je za objektivno in natančno poročanje o zločinih, storjenih v imenu totalitarnih ideologij.
Dr. Zver je avtor številnih prispevkov v mednarodnih in domačih publikacijah, kjer je obravnaval stagnacijo demokratičnih procesov v družbah, ki niso zmogle uspešne demokratične tranzicije in sprave glede odnosa do vojnih in povojnih grozodejstev.
V prispevku za mednarodno konferenco Legal Settlement of Communist Crimes je dr. Zver opozoril, da je počasen proces modernizacije in demokracije v postkomunističnih državah tudi posledica dejstva, da je večina moči še vedno v rokah starih elit iz totalitarnih časov. T.i. old-boys omrežja še vedno obvladujejo ekonomske tokove, medije in druge ključne institucije, kar upočasnjuje prehod v demokratično družbo. Dr. Zver je poudaril, da je ključnega pomena, da se družba spominja in obeležuje tudi najtemnejše dele svoje zgodovine, saj je pozabljanje ali spominjanje napačnih stvari nevarno za demokracijo.