Evropski poslanec dr. Milan Zver je na Evropsko komisijo naslovil pisno poslansko vprašanje v povezavi z montiranim procesom partizanskega revolucionarnega sodišča v času druge svetovne vojne.
Poslanec je Komisijo opozoril na nedavno odločitev slovenskega ustavnega sodišča, ki je zavrnilo pritožbo Vide Svetek na odločitev vrhovnega sodišča. To je namreč odločilo, da ne dopusti revizije obsodbe njenega očeta Viktorja Habiča iz leta 1943.
Habič je bil takrat v montiranem sodnem procesu pred vojaškim sodiščem obsojen na smrt zaradi domnevnega narodnega izdajstva.
Po mnenju dr. Zvera je s to sporno odločitvijo slovensko ustavno sodišče legitimiralo revolucionarno partizansko kvazi sodstvo, ki je s takimi procesi upravičevalo likvidacije političnih nasprotnikov med drugo svetovno vojno.
Ustavni sodnik Klemen Jaklič je v svojem odklonilnem ločenem mnenju sicer zapisal, da so bile Viktorju Habiču kršene številne temeljne procesne pravice in da bi pritožnica z ustavno pritožbo v demokratični družbi morala uspeti. Obsojencu namreč sodba ni bila vročena, ni imel pravice do pritožbe, ne pravice do obrambe, niti pravice do neodvisnega sodišča.
Še več, sodnik v sodnem procesu iz leta 1943, T. Tominšek, je zapisal: "Pravnike bo verjetno motilo dejstvo, da nobena naša sodba ne citira niti enega pravnega predpisa, na podlagi katerega je naše sodišče izrekalo sodbe. Ugotovili smo, da takšna formalnost ni potrebna. Gre namreč za tako zavržna dejanja, za katera je jasno, da storilec zasluži najstrožjo kazen. V tem je posebna veličina NOB ter ljudske revolucije."
Glede na vse navedeno, je dr. Milan Zver Evropsko komisijo vprašal, ali namerava pripraviti priporočila za države, ki se še vedno soočajo s posledicami totalitarne preteklosti v sodnem sistemu, zaradi česar morajo žrtve krivičnih sojenj iskati mednarodne sodne poti za popravo krivic?