Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Okrepimo naša prizadevanja za ohranjanje kulturne in narodne identitete

Dan reformacije je posvečen reformaciji, verskemu, družbeno-političnemu in kulturnemu gibanju v 16. stoletju, ki je Slovencem prineslo prve tiskane knjige v slovenščini, prvo slovnico in s tem slovenski knjižni jezik, zato ima za slovenski narod še poseben zgodovinski in kulturni pomen.

Dan reformacije, ki ga obeležujemo 31. oktobra, ponuja možnost za premislek o tem, kako so verske in kulturne spremembe iz preteklosti oblikovale našo identiteto in vplivale na našo družbo. Slovenski protestantski reformatorji, med katerimi izstopata Primož Trubar in Jurij Dalmatin, so s svojim delom postavili temelje slovenskega jezika, književnosti in izobraženosti. Prevod Svetega pisma in izdaja prve slovenske knjige sta bila ključna koraka pri oblikovanju slovenskega naroda, saj sta omogočila, da se je slovenski jezik razširil v pisni obliki in postal dostopen širšemu prebivalstvu. 

»Rad bi spomnil, da je reformacija na slovenskih tleh bila več kot le versko gibanje – na Slovenskem je reformacija spodbudila razvoj slovenske narodne identitete. Močno je doprinesla k svobodi misli, izražanja in izobraževanja,« je poudaril dr. Zver. Tudi skozi obdobje in doprinos reformacije se lahko učimo, kako pomembno je ohranjati odprt dialog in kritično mišljenje, kar je bistveno za razvoj sodobne in demokratične družbe. »Vzpostavitev slovenske pisane besede nam je omogočila, da je slovenski jezik preživel vse izzive časa. Hkrati s tem pa nam daje poslanstvo, da svoj jezik ohranjamo, negujemo ter razvijamo. Naj bo današnji dan razmislek o tem, kako zelo pomembna so prizadevanja za ohranjanje slovenske kulture ter narodne identitete. Iskrene čestitke!« je še zapisal evropski poslanec.