Marakeška pogodba določa olajšani dostop do objavljenih del za slepe in slabovidne osebe ter za osebe z drugimi motnjami branja.
Vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu dr. Milan Zver je s skupino poslancev na Svet EU naslovil vprašanje glede ratifikacije Marakeške pogodbe. »Svet EU je 20. maja 2015 sprejel sklep, v katerem je Komisijo pozval k predložitvi zakonodajnega predloga za spremembo zakonodajnega okvira EU, da bi ga uskladili z Marakeško pogodbo o olajšanem dostopu do objavljenih del za slepe in slabovidne osebe ter osebe z drugimi motnjami branja. Ratifikacija te pogodbe je od oktobra 2014 blokirana zaradi pravnih razlogov. Medtem ko Svet EU v tem zakonodajnem postopku napreduje počasi, so države članice bolj proaktivne,« je zapisal.
»Španska vlada je 22. maja 2015 odobrila postopek za pristop k pogodbi. Španija je zato prva država v Evropski uniji, ki je sprožila postopek za ratifikacijo Marakeške pogodbe, ki bo začela veljati, ko jo ratificira dvajset držav. Doslej jo je ratificiralo še osem drugih držav: Argentina, Salvador, Združeni arabski emirati, Indija, Mali, Paragvaj, Singapur in Urugvaj. Evropska unija bi morala biti na področju varstva človekovih pravic zgled za ves svet. S katerimi konkretnimi ukrepi bo Svet zagotovil, da bo EU po zgledu Španije čim prej ratificirala Marakeško pogodbo?« je vprašal dr. Zver.
Svet EU je skupini v odgovoru zapisal: »Predlog Komisije za sklep Sveta o sklenitvi Marakeške pogodbe je še vedno v obravnavi. Predlagani sklep Sveta bo sprejet, potem ko bo po obravnavi oblikovano besedilo, ki ga lahko podpre kvalificirana večina delegacij v Svetu. Svet je še naprej pripravljen na konstruktivno obravnavo predloga Komisije, da bi EU čim prej ratificirala in začela izvajati Marakeško pogodbo.«