"Boj proti vrtoglavo visoki evropski brezposelnosti, še posebej med mladimi, bo uspešnejši, če bosta politika in poslovni svet združila moči, še posebej na področju izobraževanja in usposabljanja," je poudaril dr. Milan Zver na današnjem delovnem zajtrku na temo Usposabljanje za rast (Training for growth), ki ga je organiziral v Evropskem parlamentu v Bruslju.
V Evropski uniji je danes 25 milijonov brezposelnih. V Španiji in Grčiji je brez dela polovica mladih, ki si želijo delati. Dalje časa, ko so ljudje brezposelni, težje se vrnejo na delo, saj njihovo znanje in veščine zastarijo. Evropske vlade zato iščejo načine, kako kljub proračunskim težavam pomagati ljudem ohraniti ter pridobiti nova znanja in spretnosti, da bi lažje našli delo.
"Boj proti vrtoglavo visoki evropski brezposelnosti, še posebej med mladimi, bo uspešnejši, če bosta politika in poslovni svet združila moči, še posebej na področju izobraževanja in usposabljanja," je poudaril dr. Milan Zver na današnjem delovnem zajtrku na temo Usposabljanje za rast (Training for growth), ki ga je organiziral v Evropskem parlamentu v Bruslju. "Uspešna podjetja vedo, da je treba tudi in predvsem v kriznih (slabih) časih vlagati v ljudi."
To je še posebnega pomena v storitvenem sektorju, ki vedno več prispeva k ustvarjeni vrednosti in zaposlenosti evropskih držav. V Sloveniji je denimo v podjetjih, ki ponujajo razne storitve, zaposlene več kot 60 % delovne sile. Evropa potrebuje kakovosten in konkurenčen storitveni sektor, da bi lahko rasla in ustvarjala delovna mesta. To pa zahteva ljudi, ki odlično opravljajo svoje delo, za kar potrebujejo znanje.
Toda tudi v najbolj dodelanih in najboljših formalnih izobraževalnih sistemih ni mogoče pridobiti vsega potrebnega znanja, je pokazala današnja razprava. Nujno je nadaljnje usposabljanje zaposlenih v podjetjih. To ni potrebno le zato, da zaposleni izpopolnijo svoje znanje zaradi tehničnih sprememb. Usposabljanje je potrebno tudi zato, da zaposleni bolje razumejo značilnosti poslovanja in se seznanijo s svojo vlogo v podjetju. To poveča njihovo pripadnost podjetju in motiviranost za delo ter posledično poveča njihovo uspešnost in uspešnost poslovanja celotnega podjetja. Razpravljavci so zato opozorili na kratkovidnost podjetij, ki znižujejo svoje stroške poslovanja s krčenjem sredstev za usposabljanje zaposlenih.
»Kakovostno usposabljanje mora poleg potreb podjetja upoštevati tudi potrebe zaposlenih in njihove navade glede učenja,« je izpostavil David Ogden Fairhurst, podpredsednik McDonald's Europe in odgovoren za kadre, ki je predstavil njihov sistem usposabljanja. »Zaposleni si želijo veščin in spretnosti, ki bodo priznane in jih bodo lahko uporabili tudi drugje ter tako uresničili svoje osebne cilje. V našem podjetju smo zato prilagodili programe usposabljanja in na 31 od 40 evropskih trgov naši zaposleni po končanem usposabljanju dobijo uradno priznano potrdilo o pridobljenih veščinah. Ustrezno pa smo prilagodili tudi načine poučevanja in izkoristili sodobne tehnologije, ki so blizu našim zaposlenim. Ne boste verjeli, kakšen enormen človeški potencial se lahko sprosti skozi takšno kakovostno usposabljanje. «
Predstavljen sistem usposabljanja v podjetju McDonalds je še pokazal, da koristi od usposabljanja v podjetjih nima le podjetje, ampak celotna družba zaradi večje zaposljivosti delovne sile. Zaposleni, ki so bili deležni kakovostnega usposabljanja na delu in imajo posledično več znanja in veščin, namreč lažje in hitreje najdejo novo zaposlitev.
Politika bi zato morala okrepiti napore za boljše in ustrezno spremljanje in priznavanje veščin, pridobljenih skozi razne oblike neformalnega izobraževanja v podjetjih ter ustvariti okolje, ki bo spodbujalo in omogočalo delodajalcem in izobraževalnim sistemom, da delajo skupaj. Mladim je treba dati tudi več možnost, da že v času šolanja pridobijo delovne izkušnje. Poklicno izobraževanje je ena od takih poti, in tudi zaradi močnega poklicnega izobraževanja imata denimo Avstrija in Nemčija bistveno manj brezposelnih mladih. Mnogi mladi se žal izogibajo tej poklicni poti zaradi številnih, a pogosto neupravičenih predsodkov in ena od skupnih nalog, tako politike kot socialnih partnerjev in izobraževalnih sistemov je povečati privlačnost tovrstnega izobraževanja.
Med udeleženci posveta so bili med drugimi tudi Andrew Fielding direktor možganskega trusta (think tank) Bruegel in bivši svetovalec predsednika Evropske komisije Barrosa; Pieere Mairesse, direktor pri Komisiji generalnem direktoratu za izobraževanje in kulturo, pristojen za horizontalne politike evropske strategije 2020 in številni predstavniki evropske industrije.