Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Dvojna merila hromijo delovanje pravne države

Evropski poslanec dr. Milan Zver se je v Bruslju udeležil dogodka na temo vladavine prava v evropskih institucijah. Prvo poročilo o stanju na tem področju sta na dogodku predstavila Fundacija za državljansko Madžarsko (Foundation for a Civic Hungary) in Inštitut Nézőpont (Nézőpont Institute).

Dr. Milan Zver je na dogodku predstavil primer iz Slovenije, ki razkriva dvojna merila v Evropski komisiji. »Moja izkušnja kaže, kako lahko institucije EU zlorabijo svojo moč, kar spodkopava demokracijo in zaupanje javnosti,« je ob tem povedal poslanec.

Poslanec je spomnil, da je leta 2023 slovenska vlada pod vodstvom predsednika vlade Roberta Goloba iz Gibanja Svoboda (Renew) predlagala zakon, s katerim bi v slovenski  nacionalni radioteleviziji „počistili“ vse, ki so simpatizirali s prejšnjo Janševo vlado. »Premier Golob je odkrito izjavil, da namerava odstraniti vse, ki so bili povezani z Janšo, in jih nadomestiti s svojimi privrženci. Novi zakon bi omogočil odpustitev celotnega vodstva RTV. Komisarka Jourova je tak zakon javno podprla, čeprav je odgovorna za zaščito svobode medijev,« je podaril poslanec. Prav tako je dejal, da je ironično, da se je komisarka Jourova hkrati zavzemala za nov evropski akt o svobodi medijev, ki  bi prepovedoval prav takšno vmešavanje, vključno z odpuščanjem vodstev medijev sredi mandata.  »Medtem ko je v Bruslju promovirala akt o svobodi medijev, je odkrito podprla potezo slovenske vlade, ki je spodkopavala neodvisnost RTV,« je bil jasen poslanec.

Slovensko ustavno sodišče je zadržalo novi slovenski zakon o medijih zaradi potencialne kršitve ustave, Jourova pa se je le nekaj dni za takšno odločitvijo srečala s predsednikom slovenskega ustavnega sodišča s pritiski nanj, naj pospeši odločanje o zakonu v smeri njegovega sprejetja. »Takšna pritiski in poteze evropske komisarke so nenavadne in brez primere, še posebej, ker se je komisarka Jorova srečala zgolj s tremi drugimi predsedniki ustavnega sodišča v celotni EU. Njeni pritiski na slovensko sodstvo, sploh v tako ranljivem času, so globoko zaskrbljujoči,« je poudaril dr. Zver.

Poslanec je poudaril, da se je več kot leto dni boril za dostop do dokumentov o obisku Jourove v Sloveniji na ustavnem sodišču. »Sprva je Evropska komisija predložila le močno okrnjen povzetek, pri čemer je cenzurirala pet od sedmih strani. Po nadaljnjih prošnjah sem prejel več dokumentov, ki so razkrivali hudo pristranskost Komisije, ki se je osredotočala predvsem na spodbujanje zakona o RTV. Dokumenti so Janševo vlado kritizirali in hvalili Golobove reforme kljub politični naravi njegovih ukrepov,« je opisal poslanec. Opozoril je, da ključni der obiska komisarke Jourove do danes ostaja cenzuriran.  »Tretji cilj srečanja Jourove s predsednikom našega ustavnega sodišča je še vedno prekrit. Komisija trdi, da je bil ta del besedila redigiran, da bi preprečili „samocenzuro“ med osebjem komisarke. Vendar kontekst poročila kaže, da je vseboval neposredna navodila za pospeševanje zakona o RTV. Tudi zato sem na Evropskem sodišču vložil tožbo, s katero zahtevam popolno preglednost, vključno z objavo tega tretjega cilja,« je povedal poslanec. Dr. Zver je povedal, da se je na poti do celotnega poročila o obisku Jourove v Sloveniji obrnil tudi na urad evropskega ombudsmana. »Varuh človekovih pravic EU je ugotovil, da so zamude pri pridobivanju dokumentov s strani Evropske komisije nesprejemljive in jih je označil za „nepravilnosti“. Varuh človekovih pravic je Komisijo večkrat pozval, naj da prednost preglednosti in poudaril pomen tega primera za integriteto institucij EU,« je izpostavil poslanec.

Po opisanem primeru je poudaril, da pri vsem navedenem ne gre samo za dogajanje glede Slovenije, temveč se na podlagi tega primera vidi širši problem v EU. »Selektivno izvrševanje in dvojna merila škodijo naši verodostojnosti in spodbujajo evroskepticizem. Slovenski državljani si tako kot drugi v EU zaslužijo institucije, ki pravično in nepristransko izvajajo načela pravne države. Vloga EU bi morala biti zaščita demokracije, ne pa vplivanje na nacionalne sodne odločitve, da bi ustrezale določenim političnim interesom,« je bil jasen poslanec.

Slovenski primer naj služi kot močan opomnik o tem, česa ne bi smeli početi. »Dvojna merila in politično motivirane odločitve predstavljajo resno grožnjo EU. Zagotoviti moramo, da evropske institucije tudi v praksi izvajajo vrednote, ki jih promovirajo, in da ostajajo resnično neodvisne. Če pademo na tem izpitu, bo škoda glede zaupanja javnosti in enotnosti znotraj EU nepovratna,« je bil odločen dr. Zver.