Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil danes v Ljubljani gost soočenja Slovenian Business Cluba, kjer je skupaj še z drugimi kandidati za evropske poslance spregovoril o migracijah in delovni sili v EU.
Jasno je, da so migracije vseevropski problem, ki zahtevajo skupne rešitve. Toda ključni del Pakta o migracijah in azilu, ki je bil nedavno sprejet v Evropskem parlamentu, bi moral biti odvračanje prihodov nezakonitih migrantov, ne pa le upravljanje migracij. Evropska politika bi se morala ukvarjati z ustavljanjem migracijskih tokov, ne pa pripravljati dokumente o upravljanju migracij, integraciji in asimilaciji. Osredotočiti bi se predvsem morala na vprašanje notranje varnosti in zaščite interesov Evropejcev.
Dr. Milan Zver je v zvezi z omenjenim migracijskim paktom dejal, da je glasoval proti njemu, saj je uveljavil solidarnostne kvote. "Če gre za solidarnostne kvote, potem ne bi smele biti obvezne, ker če so obvezne, niso solidarne," je bil jasen poslanec. Pomembno se mu sicer zdi, da so bili sprejeti nekateri deli pakta, ki govorijo, da je ilegalne migrante treba registrirati, obžaluje pa, da glede omenjenega pakta ni bilo doseženo širše politično soglasje. "Če želimo ilegalne migracije ustaviti, bi morale države članice bistveno bolj sodelovati," je poudaril dr. Zver. Izpostavil je tudi delovanje Evropske agencije za mejno in obalno stražo Frontex in njenega direktorja Hansa Leijtensa, ki je v intervjuju za Berliner Zeitung med drugim dejal, da »noben zid, nobena ograja, nobeno morje ne more preprečiti nelegalnega prečkanja meja.«
"Frontex je bil postavljen zato, da zaščiti evropske meje pred nelegalnimi prehodi. Če izjave direktorja odražajo njegove vrednote in prepričanja, potem so le-ta v popolnem nasprotju z njegovim osnovnim poslanstvom. To pomeni, da se direktor ne zaveda svoje funkcije in poslanstva, ki bi ga moral opraviti, zato sem postavil vprašanje na Evropsko komisijo, kjer so mi odgovorili le, da ima direktor stvari v svojih rokah," je povedal poslanec.
Evropski poslanec je tudi poročevalec za skrbniške sklade, s katerimi EU financira tretje države. "79 milijard evrov EU namenja za to, da se v tretjih državah zgradijo bolnice, šole, da se ljudje tam izobražujejo in ostanejo doma, ker tudi v tretjih državah potrebujejo sposobne in kompetentne ljudi za delo," je povedal poslanec. Dodal je, da v Slovenijo z ilegalnimi migracijami prihajajo mladi moški, sposobni za boj in delo, ki bi jih potrebovali v njihovih državah. Poslanec je tudi dejal, da je Evropska unija preko skrbniških skladov eden glavnih socialnih partnerjev za tretje države. "Nikoli pa EU nima besede pri odločanju. Poglejmo samo primer Palestine in Izraela. Tudi Palestino EU financira, ko pa pride do težav, pa odločajo veliki igralci, ZDA in Rusija," je poudaril poslanec. Dodal je, da glede na eskalacijo konfliktov na tem območju pričakuje, da bo EU pregledala kriterije, po katerih Palestina dobiva evropsko pomoč.
Slovenska vlada pod vodstvom Roberta Goloba je pospravila ovire na meji s Hrvaško in tako smo postali prehodna država za ciljne države – Italijo, Avstrijo. Po besedah poslanca ni čudno, da so naši sosedje - Italijani in Avstrijci zaprli meje oziroma jih bolj nadzirajo. Dr. Zver tudi meni, da lahko Slovenija zaradi nespametne politike postane žep za migrante. "Sami smo si zakuhali godljo, na nek način smo ilegalnim migrantom dali vedeti, da lahko pridejo k nam," je poudaril poslanec.
Spregovoril je tudi o tem, da Evropa vedno manj finančnih sredstev namenja kmetijstvu in da se dogajajo spremembe, ki za kmetijstvo in samooskrbo niso dobre. Opozoril je tudi, da lahko ob visokih cenah hrane in ob takšni kmetijski politiki, ki jo Evropa vodi, pride ponovno do lakote. Kot slabo pa je navedel, da so kmetijsko politiko in kmetijske reforme pisali tisti, ki nikoli niso živeli na kmetijah, temveč samo v mestih.