Na skupni novinarski konferenci z evropskim poslancem je minister za delo, družino in socialne zadeve mag. Andrej Vizjak izrazil hvaležnost predsedniškemu kandidatu, da se je opredelil do predlaganih reform in jih podprl. To minister pogreša pri ostalih dveh kandidatih.
Dr. Milan Zver je podprl reformo trga dela in pohvalil trud vlade, da vzpostavi boljše pogoje za življenje mlajših generacij. "Nekateri elementi enotne pogodbe vnašajo veliko več gotovosti in stabilnosti za mlado generacijo, ki išče delo," je dejal in opozoril, da je delež pogodb za določen čas v Sloveniji previsok in da je nad povprečjem EU. "Znano je, da je kriza najbolj udarila ravno po mladih. V prihodnosti bo temu problemu potrebno nameniti posebno pozornost," je povedal.
Dejal je, da v teh dneh poteka razprava o slovenskem državnem holdingu in opozoril, da se razprava o nacionalnem interesu in državni srebrnini skozi stranska vrata ponovno vrača v politični diskurz. "Mnogi smo menili, da je javnost že presegla teorijo o nacionalnem interesu. Očitno se je socialni demokrati še vedno močno oprijemajo. Od tega so namreč celoten čas tranzicije imeli precej koristi. S tem so vzdrževali politično in ekonomsko moč," je dejal.
Poudaril je, da v zadnjem času poteka boj za "Stanovnikovo nasledstvo". Borut Pahor in Igor Lukšič sta "očitno užaljeno ugotovila, da je Stanovnik vzel za svojega otroka dr. Türka in ne Boruta Pahorja." Očitno gre za spopad in rivalstvo na levici, je dejal. Aktualni predsednik države se tako umešča na skrajno levo. "To ni dobro za državo. Ni dobro, če se predsednik države veže zgolj na eno skrajno politično opcijo," je opozoril.
Dotaknil se je tudi Pahorjeve izjave, da je v času, ko je vodil vlado, napačno ocenjeval pomen in vlogo bančnega sistema. "Priznal je napako svoje vlade. Priporočil je novi slovenski vladi, da naj bo sanacija bančnega sistema ena izmed prioritet. Kmalu zatem, ko je imel priložnost, da kaj stori in ne samo govori o tej smeri, pa se je odločil drugače. V parlamentu je bilo glasovanje o tem, ali naj se novela zakona o sanaciji bankah uvrsti na dnevni red in je glasoval proti. To svoje kontradiktorno stališče bo moral slovenski javnosti pojasniti," je dejal dr. Zver.
"Jaz bom predsednik vseh, kandidira pa me politika," je odgovoril na vprašanje o opcijski opredeljenosti kandidatov in opozoril, da želi enake vatle za vse. "Tudi danes se jasno ve, kdo podpira dr. Türka pri kandidaturi: to so zveza borcev, Stanovnik in Janković. In jasno je, da dr. Lukšič podpira Pahorja. Vsi bomo skušali stopiti iz politične zamejenosti in svojega strankarskega okvirja. Pomembno pa je, da izvoljeni predsednik postane predsednik vseh in da je državnik in ne politik," je dejal.
Tisti, ki bo slovenskemu volilnemu telesu pokazal iskreno pripravljenost za sodelovanje in podporo za vse potrebne ukrepe, da Slovenija izide iz krize in da tako ostane suverena država, bo na koncu dobil zaupanje ljudi, je še dejal.
Pokomentiral je tudi odziv aktualnega predsednika države glede domnevnega dviga DDV za medije. "Kljub temu, da predlog še ni bil formalno predložen, je bila reakcija predsednika države hitra. Ob tem pa je dejal, da bi tak ukrep pomenil ogrožanje človekovih pravic," je opozoril dr. Zver in poudaril, da "vsi vemo, da gre za tipično materijo davčnega sistema in davčne politike in da sama po sebi ne posega v človekove pravice."
Minister za delo, družino in socialne zadeve mag. Andrej Vizjak je dejal, da je vesel, da se je dr. Milan Zver opredelil do predlaganih reform. "To pogrešam pri drugih dveh predsedniških kandidatih. Kandidat za predsednika države namreč mora imeti mnenje o predlogu, ki ga damo na mizo kot pogajalsko izhodišče. Če pride z njegovega mesta jasno sporočilo o predlaganih ukrepih na področju trga dela in pokojninske zakonodaje, potem je to pomembno sporočilo tudi za državljane in za socialne partnerje," je dejal minister mag. Vizjak.
Dejal je, da je hvaležen dr. Milanu Zveru, ki je prepoznal kvalitete pokojninske reforme in jo tudi podprl. "Ministrstvo za delo je pri snovanju sprememb želelo doseči ravnovesje, tudi med generacijami. Predlog je vreden diskusije, kar ocenjujejo tudi socialni partnerji. Verjamem, da bo k rezultatu pripomogla tudi opredelitev predsedniškega kandidata do teh rešitev. Verjamem, da bomo zaradi tega morebiti bliže končnemu pozitivnemu dogovoru," je dejal.
Minister mag. Vizjak je pokomentiral koncept reševanja slovenskega bančnega sistema v preteklosti. Dejal je, da so se doslej vrstile dokapitalizacije in da je država "metala milijarde v bančni sektor, ki pa so služile za krpanje težav, ki so jih banke imele že iz naslova najetih kreditov. Mi želimo to presekati. Verjamem, da je tudi prejšnji predsednik vlade to spoznal," je dejal. "Ko pa je uvidel, da bodo s tem priplavale na površje slabe terjatve in ljudje, ki so za njimi, ter povezave s tedaj vladajočimi strankami, potem je svojo politiko spremenil," je opozoril minister mag. Vizjak.