Danes, v petek 23.11.2012, je na Ponikvi potekal 4. Slomškov simpozij z naslovom Kompas vzgoje. Med razpravljavci je z naslovom predavanja Vzgoja za kreativno in kakovostno življenje nastopil tudi evropski poslanec dr. Milan Zver.
Dr. Zver je uvodoma poudaril, da otrok pri petih letih uporablja 80 odstotkov svojega ustvarjalnega potenciala medtem, ko povprečen 12-letnik pa le še 2 odstotka in na tej ravni ostane preostanek svojega življenja.
"Vsi si želimo, da bi naši otroci odrasli v ustvarjalne odrasle ljudi, ki bodo izkoristili vse svoje naravne danosti in kvalitetno preživeli svoje življenje. Seveda je tu najpomembnejši element družina, vseeno pa lahko veliko naredi tudi dober izobraževalni sistem. Zato je potrebno vzpostaviti različne ugodne pogoje za otroke, mladostnike in za njihove družine," je med drugim poudaril dr. Zver ter dodal, da so v času njegovega ministrovanja "v Sloveniji sprejeli vrsto oprijemljivih ukrepov, ki so bili posvečeni ustvarjanju teh pogojev: brezplačen vrtec za drugega otroka, brezplačna izposoja učbenikov za osnovnošolce, brezplačni topli obrok za srednješolce, vzgojni načrt, ki je med drugim poskušal zmanjšati nasilje na šolah, posodobljeni učni načrti za različne stopnje izobraževanja, zgodnje učenje tujih jezikov, več športnih in tehniških dni ter med-predmetno povezovanje so samo nekateri izmed njih."
Dr. Zver je med drugim tudi meni, da je gospodarska kriza, v kateri se je znašel zahodni svet, predvsem posledica krize vrednot in pomanjkanja zaupanja ter, da mladim manjka optimizma, zaupanje v demokratični sistem pada iz leta v leto. "Zato so pogosto pod velikim stresom zaradi pretiranih pričakovanj okolice, malodušni ali zdolgočaseni. Namesto ustvarjalnosti sta pogosto prisotna avtomatiziranost in ukalupljenost;" je zaključil dr. Zver.
Na simpoziju, so poleg dr. Zvera nastopili tudi dr. Stane Granda s prispevkom Slomšek in socialno vprašanje, mag. Silvo Šinkovec je razpravljal o celostni razviti osebnost, dr. Ivan Štuhec je predstavil svoj pogled na vzgojo in izobraževanje od Slomška do danes ter Lidija Hamler, ki je predstavila referat z naslovom Vzgoja za socialne kompetence.