Začetek množičnega gibanja Solidarność na Poljskem sega v čas pred 30 leti. Gibanje je Poljsko popeljalo na pot iz totalitarističnega režima do demokracije in članstva v Evropski uniji.
Solidarność je igrala pomembno vlogo pri padcu komunističnega režima v centralni in vzhodni Evropi, njen ustanovitelj, Lech Wałęsa, pa je kasneje postal prvi demokratično izvoljeni predsednik Poljske.
Ob trideseti obletnici gibanja Solidarność je potekala v Evropskem parlamentu slavnostna konferenca z nekaterimi ključnimi osebami demokratičnih sprememb v 80ih letih, konference pa se je udeležil tudi Milan Zver.
Poleg Wałęse je na konferenci sodeloval še Hans-Dietrich Genscher, nekdanji zahodno-nemški minister za notranje zadeve in eden najbolj zaslužnih evropskih politikov za mednarodno priznanje Slovenije. Sicer pa je Genscher v svetu najbolj poznan po svojem prizadevanju za konec hladne vojne, ki je pripeljal tudi do ponovne združitve obeh Nemčij.
Konferenco je vodil predsednik Evropskega parlamenta, Jerzy Buzek, ki je povedal, da je Evropska unija danes zgrajena na ideji solidarnosti med ljudmi, tako kot je to veljalo za poljsko gibanje Solidarność v 80ih letih.
Buzek je poudaril izjemen pomen solidarnosti v trenutni globalni ekonomski krizi, ki se ne razlikuje veliko od tiste v 20ih letih 19. stoletja. Ljudje se počutijo ogrožene in le solidarnost bo Evropo rešila pred ponovnimi vzponi ekstremnih političnih in socialnih gibanj. Zato je finančna pomoč, ki jo je EU namenila nekaterim državam članicam tako zelo pomembna.