Nedopusten poseg komisarke Vere Jourove v notranje zadeve naše države predstavlja jasen primer zlorabe funkcije. V Slovenijo je prišla z namenom “pomagati” svojim političnih prijateljem iz Renew in se tako vmešala v zakonodajni proces. Na podlagi dokumentov, ki sem jih pridobil, je jasno razvidno, da je bila intervencija komisarke Jourove v Sloveniji politična in nedopustna. Posledice tega neupravičenega posega so evidentne: politična podrejenost javnih medijev, spremembe v programski politiki RTV Slovenija ter radikalna kadrovska čistka.
Evropski poslanec dr. Milan Zver je pred sejo odbora za notranje zadeve, na kateri obravnavajo Predlog priporočila Vladi za transparentno delovanje institucij in ohranitev suverenosti Slovenije navedel, da od članov odbora za notranje zadeve, pričakuje:
da pozovejo slovensko vlado, da od Evropske komisije zahteva razkritje še vedno cenzurirane 3. točke ciljev sestanka med predsednikom ustavnega sodišča Matejem Accetom in komisarko Vero Jourovo;
da pozovejo Vlado RS, da od Evropske komisije zahteva vso ostalo interno dokumentacijo misije Vere Jourove v Sloveniji - vključno z emaili, ki so povezani z organizacijo misije;
da DZ RS komisarko za transparentnost Vero Jourovo zaradi zlorabe funkcije in nedopustnega intervencionalizma pozove k odstopu;
da Vlada začne skrbeti za suverenost Slovenije na področjih, ki spadajo izključno v pristojnost držav članic, ter vzpostavi dialog z institucijami EU, upoštevajoč načelo subsidiarnosti in določila pogodb EU.
Kot je na sami seji odbora pojasnil evropski poslanec dr. Milan Zver, je nenavaden primer, da politik na evropski ravni skuša dobiti dokumentacijo od komisarke, in to na način, kot se je zgodil pri njemu. "Vesel sem, da je ta zgodba prišla tudi v Državni zbor, ker zgodba sama po sebi ni nepomembna, gre za občutljivo temo. Kajti tu ne gre le za usodo ene od komisark, gre za načelno držo, kajti Evropska komisija si zadnja leta prisvaja nekatere stvari, ki ji ne pritičejo in skuša biti nekakšna neodvisna vlada tudi na področju kulture, kjer si tega ne bi smela dovoliti," je povedal poslanec.
Poudaril je, da bo z zadevo šel na splošno sodišče EU, "kajti če komisarka za preglednost in vrednote ne upošteva načela subsidiarnosti in v zakonodajni postopek posega na način, ki je alarmanten, nas mora skrbeti."
Poslanec je še povedal, da je EU trenutno v precepu. "Vse kaže na to, da bi velike države želele spremeniti način odločanja in tega ne bi smeli dopustiti. Veto mora ostati. Kajti s tem dobi manjša država večji pomen kot ga ima po svoji moči in številu. Zato pozivam, da bi danes našli skupni imenovalec in EU pokažemo, kje je meja, preko katere se ne sme iti," je povedal.