Dr. Milan Zver se je danes v Evropskem parlamentu pridružil obeležitvi 80. obletnice vstaje judovskih upornikov v varšavskem getu.
Vstaja v varšavskem getu je bila oboroženi upor Judov v varšavskem getu proti nemškim okupatorjem med drugo svetovno vojno. Vstaja se je začela 19. aprila 1943, ko so nemške enote poskušale deportirati prebivalce geta v koncentracijska taborišča. Vstajo so organizirale judovske bojne enote, ki so se uprle nemškim enotam. V prvih dneh vstaje so Judje zadržali nemške enote in odbili njihove napade, kljub temu pa so bili njihovi upori obsojeni na propad. Nemške sile so se počasi okrepile in začele uporabljati težko artilerijo ter uničujoče taktike, ki so razdejale večino geta. Vstaja je trajala 27 dni, v tem času pa je bilo ubitih približno 13.000 Judov, medtem ko je preživelo le okoli 50 ljudi. Po zatrtju vstaje so Nemci večino prebivalcev geta deportirali v koncentracijska taborišča.
Vstaja v varšavskem getu je postala simbol borbe Judov proti nacistični okupaciji in holokavstu. Vstaja je prav tako vplivala na oblikovanje zavesti o pomenu upora in pomena spominjanja na grozote, ki so se zgodile v času holokavsta.
Evropski poslanec dr. Milan Zver je na družbenem omrežju twitter ob tem zapisal: "Danes se v Evropskem parlamentu ob 80. obletnici spominjamo hrabrosti in žrtvovanja judovskih upornikov v varšavskem getu. Vstaja v varšavskem getu je že med vojno postala simbol poguma in borbenega duha judov, ki niso želeli križem rok sprejeti nacistične torture. #RememberingTogether."