Dragi mladi,
tokratni Poslančev dnevnik začenjam z mislimi na koronavirusno leto, ki je za nami. Namreč, 4. marca smo zabeležili eno leto, odkar je bil v Sloveniji odkrit prvi primer koronavirusa, 14. marca je novi koronavirus že terjal prvo smrtno žrtev, in lanskega marca so infektologi prvič terjali popolno zaustavitev javnega življenja, kar je privedlo tudi do mnogih ukrepov, ki jih je sprejela vlada Janeza Janše za omilitev in zajezitev širjenja virusa, s katerim se je naša država spopadla prvič.
Verjamem, da v vaših življenjih leto koronavirusne krize odmeva predvsem v pouku na daljavo, v zmanjšanju števila druženj s sovrstniki, v odpovedih koncertov, dogodkov, srečanj, zabav … predvsem pa v krnitvi uživanja brezskrbnosti, ki je tako značilna za mladost, vendar pa je leto prineslo tudi skrb vlade za zdravje vseh, tudi mladih, v teh težkih časih. Čeprav se morda mnogi ne strinjajo s tem, da se je pouk večji del lanskega leta izvajal na daljavo, pa je bil to eden izmed bolj pomembnih ukrepov za zajezitev in omilitev širjenja epidemije, ne le med mladimi, ampak tudi nasploh.
Vlada, ki jo vodi Janez Janša, pa za vas, mlade, ni skrbela zgolj na način, da je z različnimi ukrepi želela zmanjšala verjetnost nastanka okužbe, temveč je tudi na druge načine skušala življenje narediti nekoliko bolj znosno.
Tako je vlada zagotovila računalniško opremo za šole v času epidemije, in sicer je spomladi 2020 šolam dostavila 9.583 kosov osebnih računalnikov, monitorjev, prenosnih računalnikov, tablic in projektorjev, septembra 2020 pa še dodatnih 4.193 prenosnih računalnikov. Povečala so se finančna sredstva za znanstveno-raziskovalno dejavnost (v letu 2020 zagotovljenih 38,6 milijonov evrov več glede na leto 2019, v letu 2021 pa 40 milijonov evrov več glede na leto 2020), prav tako pa je o dolgem času bilo mnogo sredstev vloženih v športne dejavnosti. Vlada v osmih proti-koronskih paketih ni pozabila na mlade - študentje in dijaki ste dobili solidarnostni dodatek, omogočeno je bilo podaljšanje študija, za mlade družine se je omogočila finančna pomoč, enako velja za družine z novorojenčki, prav tako pa se je poskrbelo za višji dohodek za tiste dijake in študente, ki so neposredno delali s COVID-19.
Kljub temu, da je bilo leto od lanskega do letošnjega marca težko in da se nahajamo tik pred tretjim valom epidemije koronavirusa, pa močno verjamem, da bo vlada Janeza Janše v teh zdravstveno zahtevnih časih še naprej skrbela za vas, mlade.