Nahajate se tukaj

Zakaj večinski volilni sistem?

V začetku januarja 2012 se je v slovenski javnosti ponovno odprla debata o volilnem sistemu. Za spletni portal siol.net je svoje mnenje podal tudi evropski poslanec, dr. Milan Zver, ki v nasprotju s sedaj veljavnim proporcionalnim volilnim sistemom zagovarja večinski volilni sistem:

Večinski volilni sistem bi omogočil lažje vladanje, poleg tega pa je tudi bolj korekten do volivcev. Stranke že pred volitvami predstavijo programe in ekipe, ki jih zmagovalka potem ne spreminja več. Tudi ni mogoče, da bi skrivali imena članov vlade, kot je na primer na teh volitvah to delal relativni zmagovalec volitev. V tem smislu je večinski sistem veliko bolj transparenten, pošten in nemanipulativen. Jasno je, da favorizira le velike stranke, take, ki so sposobne voditi državo. To predpostavlja združevanje strank v okviru obeh polov. S tem se, mimogrede, del političnega pluralizma prenese iz medstrankarskih razmerij v znotrajstrankarska.

Kot rečeno, se na podlagi večinskega volilnega sistema običajno posledično oblikujeta dva bloka, dva tabora, dve skupini, dva pola, kakorkoli že to poimenujemo. Ampak to ne pomeni radikalne delitve volilnega telesa. V vrednotnem smislu je le omenjeno telo tako ali tako latentno razdeljeno. Nasprotno, v večinskem sistemu se oba bloka nujno približujeta eden drugemu, saj želita oba prestopiti imaginarno sredinsko politično črto, kar je nujno za zmago. Tako da iz čiste levice in čiste desnice nastaneta leva sredina in desna sredina. Večinski volilni sistem torej združuje, ne pa razdružuje.

vir: Siol.net, 12. januar 2012

foto: Siol.net, Matjaž Rušt

Dr. Milan Zver: Zakaj večinski volilni sistem?