Kaj vam pomeni največ v življenju?
Mir in sreča v družini in domovini.
Katero hrano najbolj pogrešate, ko ste daleč od doma?
Mamino prleško tunko in ženino kranjsko rižoto z gobicami. Zagotovo lahko zatrdim, da v Sloveniji jemo bolje kot na severu. Živimo v območju, kjer se okusi mešajo in kar je prispevalo k bolj pestri kulinariki; slednja nima le nacionalnih značilnosti, ampak tudi regionalne, lokalne, da ne rečem že kar družinske. Kdo od svetovnih voditeljev, zgodovinskih ali današnjih, vam je v navdih? Helmut Kohl je bil zagotovo eden od najpomembnejših. Prav tako papež Janez Pavel II (K.J. Wojtyla).
Domoljubje je med osrednjimi vrednotami Slovenske demokratske stranke. Zakaj se v splošnem v državi izraža zelo zadržano, malodane se povezuje celo z nacionalizmom?
Kratek odgovor bi bil, da je to zaradi nihilistične in kozmopolitske usmerjenosti dominantnih skupin in oblikovalcev javnega mnenja, ki smatrajo domoljubje za zastarelo obliko ljudkega sožitja. Vendar je treba vedeti, da je domoljubje, ljubezen do naroda, prvinsko človekovo čustvo. Gre za notranji odnos do kulturne skupnosti, v katero si narojen in iz katere povzameš temeljne vrednote in druge kulturne danosti. Če se odpoveš domoljubju, se odpoveš pomembnemu temelju, na katerem temelji človeška družba. Odpoveš se objemu varnosti ter občutku sreče, ki te navda, ko občuduješ reke in gore, ki soustvarjajo tvoj domači svet, občutku sreče, ko Slovenija dobi medaljo, ponosu, ki ga doživiš ob izidu knjige v materinem jeziku.
Državljanke in državljani v zadnjih letih v slovenski družbeni ureditvi in odnosih najbolj pogrešamo pravičnost. Kako vi vidite ta problem in kje so rešitve?
To, da tranzicija ni uspela, se vidi na mnogih področjih, tako v gospodarstvu, univerzi, sociali, ... Problem je še posebej pereč v sodstvu, v katerem vladajo stare kadrovske in miselne strukture.
Rešitev je v strukturni in moralni prenovi slovenske družbe. Pravičnost ni le pravni pojem, ki implicira enakost med zakonom; pomembno je tudi, da v družbi nimajo nekateri pred-pravic oziroma privilegijev in da ni monopolov.
SDS je pripravila alternativni vladni program. Kaj je v njem navedenega je potrebno uresničiti najprej?
Najprej je potrebno postaviti pogoje za pravno pravičnost; na tej podlagi pa je potrebno graditi ugodne sistemske pogoje za ustvarjanje novih delovnih mest.
Kakšno sporočilo pošilja sodba višjega sodišča v zadevi Patria?
Dejstvo, da je sodba indična in temelji na konstruktu indicev, ne pa na dejanskih (tj. personalnih ali materialnih) dokazih, zagotovo ne pošilja dobrega sporočila o stanju našega sodstva. Še slabše pa je sporočilo slovenskim državljanom, ki so po tej obsodbi lahko obsojeni brez vsakršnih dokazov. Tak pristop je normalen v religijskih ali ideoloških sistemih, kjer se ne dokazuje, ampak se enostavno verjame ali veruje. Resnim pravosodnim sistemom, ki temeljijo na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, bi morala biti takšna praksa in argumentacija tuja. S to sodbo bo zaupanje v pravosodje še dodatno padlo, čeprav smo na tem področju že sedaj povsem na repu Evropske unije. Sodba bo brez dvoma padla, vprašanje je le kdaj in kje. Tem višja bo instanca, kjer se bo to zgodilo, tem večja bo sramota, ki jo bo deležna Slovenija. Morda pa bo to tudi prelomen trenutek za Slovenijo in povod za temeljito reformo našega pravosodnega sistema, h kateri nas evropske in svetovne inštitucije pozivajo že dalj časa.