Nahajate se tukaj

Praznovanje v Zavodu sv. Stanislava

Osrednje praznovanje godu hišnega zavetnika Zavoda sv. Stanislava je bilo 15. novembra 2011 obeleženo s tremi pomembnimi slovesnostmi in sicer z blagoslovitvijo temeljnega kamna nove zgradbe Osnovne šole Alojzija Šuštarja, sveto mašo v župnijski cerkvi sv. Vida v Šentvidu nad Ljubljano in slavnostno akademijo v športni dvorani Zavoda sv. Stanislava.

Temeljni kamen nove zgradbe Osnovne šole Alojzija Šuštarja, edine katoliške osnovne šole v Sloveniji, in nove prostore kuhinje je blagoslovil ljubljanski nadškof metropolit dr. Anton Stres. Nadškof je v nagovoru med drugim poudaril, da so začetki in temelji pri vsakem projektu bistveni. Ta projekt  temlji na zavesti, »da delamo nekaj dobrega in potrebnega, nekaj poštenega in koristnega, nekaj, kar je skladu z Božjo voljo. Ob predstavnikih cerkvenega in družbenega življenja, lokalne skupnosti, izvajalcev del iz podjetja Kovinar gradnje z Jesenic, arhitektov iz arhitekturnega studia UR.A.D. d.o.o. iz Nove Gorice ter ob prisotnosti učencev, dijakov, staršev in zaposlenih v zavodu, sta temeljni kamen položila direktor Zavoda sv. Stanislava dr. Roman Globokar in ravnateljica osnovne šole Alojzija Šuštarja dr. Marina Rugelj.  Na temeljni listini je med drugim zapisano, da se z novo zgradbo osnovne šole v Zavodu širi prostor za celovito osebnostno rast posameznika v skupnosti od otrokovega vstopa v vrtec do konca gimnazije.

Slovesno mašo v župnijski cerkvi sv. Vida v Šentvidu nad Ljubljano je ob somaševanju škofov in številnih duhovnikov vodil ljubljanski metropolit dr. Anton Stres. Mašo so sooblikovali  Mladinski mešani zbor sv. Stanislava in Komorni zbor Megaron, ki bosta prvič v Sloveniji izvedla The Little Jazz Mass sodobnega britanskega skladatelja Boba Chilcotta.

Slavnostna akademija z naslovom Bodi zdrava, domovina, ti prekrasna, ti edina, je bila posvečena praznovanju 20. obletnice samostojnosti in neodvisnosti  Slovenije. Program so v celoti oblikovale vse enote, ki delujejo v Zavodu sv. Stanislava: Škofijska klasična gimnazija, Jegličev dijaško dom, OŠ Alojzija Šuštarja, Glasbena šola v Zavodu sv. Stanislava in Študentski dom J. F. Gnidovca z zborovsko in inštrumentalno glasbo, recitacijami ter plesom. V uvodnem pozdravu je dr. Roman Globokar povezal poslanstvo zavoda ob ustanovitvi in danes, 18. let po njegovem ponovnem odprtju. Škof dr. Anton Bonaventura Jeglič je namreč poleg kakovostne izobrazbe in verske vzgoje poudarjal tudi naroden pomen te ustanove. Prav gotovo pa ima Zavod pri vseh omenjenih področjih pomemben delež tudi danes, saj si prizadeva »ustvarjali pogoje za celovito osebnostno rast posameznika v skupnosti, da bi živel v polnosti in sooblikoval boljši svet«. Na akademiji je javne pohvale iz rok direktorja prejelo 16 maturantov, ki so bili odlični na maturi. Nadškof Stres pa je izročil častne listine 19 maturantom, ki so bili zlati na maturi in hkrati tudi odlični vsa štiri leta šolanja na Škofijski klasični gimnaziji. Vsi ti dijaki so vpisani v Zlato knjigo,  poleg njih pa še petih drugih, ki so še posebej oblikovali šolsko skupnost v času njihovega šolanja.

Po mladostnem in prisrčnem programu, ki ga je spremljalo mnogo gostov iz cerkvenega in družbenega življenja, je sledilo še srečanje alumnov – nekdanjih dijakov ŠKG –, ki so ob živi glasbi obujali spomine na šolske dni z nekdanjimi sošolci.