"Ne nasprotujem ustavno zajamčenim pravicam za istospolne skupnosti, nasprotujem pa pravici do posvojitve otrok v take skupnosti in izničenju družine," je med drugim v pozivu volivkam in volivcem dejal dr. Milan Zver.
20. decembra 2015 bo v Sloveniji potekal referendum o noveli Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki popolnoma izenačuje pravice raznospolnih in istospolnih parov. Tako bi istospolnim parom ne pripadale zgolj pravice, ki izhajajo iz zakonske zveze, temveč bi jim bila omogočena tudi posvojitev otrok. Slovenski poslanci v skupini Evropske ljudske stranke v Evropskem parlamentu pozivajo volivke in volivce k čim večji udeležbi na referendumu. Ob tem poudarjajo, da sprememba štirih členov, ki jih uveljavlja novela zakona, vodi v povzročanje novih krivic, nespoštovanje človekovih pravic in diskriminacijo večine.
Dr. Milan Zver (SDS/ELS): "Na zadnjo adventno nedeljo se bom udeležil družinskega referenduma in glasoval proti zakonu, ki jemlje otrokom pravico do mame in očeta. Ne nasprotujem ustavno zajamčenim pravicam za istospolne skupnosti, nasprotujem pa pravici do posvojitve otrok v take skupnosti in izničenju družine. Vabim vas, da se množično udeležite referenduma ter z glasom 'proti' zavarujete družino in vrednote, na katerih temeljita slovenski narod in slovenska država."
Romana Tomc (SDS/ELS): "Sem proti spreminjanju pojmovanja družine in zakonske zveze in proti postavljanju pravic istospolnih nad pravice otrok."
Patricija Šulin (SDS/ELS): "Glasovala bom proti, ker podpiram skupnost mame, očeta in otrok."
Lojze Peterle (NSi/ELS): "Ne podpiram ukinjanja enega dela različnosti na račun poudarjenega spoštovanja drugega."
Franc Bogovič (SLS/ELS): "Glasoval bom proti in verjamem, da nas bo na referendum prišlo dovolj veliko število, da zavrnemo zakon, kajti nobenega razloga ni, da se z redefinicijo družine spodkopava enega od temeljev slovenske in evropske družbe."
Državni zbor je novelo ZZZDR sprejel 3. marca letos, vendar ta zaradi začetka postopka za razpis referenduma ni začela veljati. Državni zbor je nato sprejel sklep, da referendum glede zakona, na katerega se nanaša referendumska pobuda, ni dopusten. Ustavno sodišče je sklep Državnega zbora razveljavilo ter odločilo, da je razpis referenduma dopusten. Podobno je Ustavno sodišče referendum o Družinskem zakoniku dopustilo že leta 2011, zakonik pa so nato volivke in volivci na referendumu marca 2012 zavrnili.