V letošnjem letu mineva dvaindvajset let, odkar je svoje zemeljsko življenje sklenil dr. Jože Pučnik, oče slovenske države. Dr. Jože Pučnik je s svojim lucidnim in pronicljivim duhom zmogel predvidevati razmere. V času pred plebiscitom je med drugim, na primer, dejal, da Beograd načrtno izpodkopava slovensko gospodarsko podstat in da je treba temu narediti konec. Ko je dr. Pučnik za Revijo 57 napisal znameniti prispevek, je bil prepričan, da se lahko oblasti odvzame kultna nedotakljivost, a prišel je pogrom, tisk revije so zaustavili, obsodili so ga na devet let strogega zapora, leta 1963 je bil zaradi splošne amnestije pogojno izpuščen, ponovno se je vključil v intelektualno in publicistično delo ter v novi reviji Perspektive objavil svojo znamenito razpravo. Bil je izgnan v tujino, kjer se je moral ponovno šolati, vendar pa so bile njegove vezi z domovino premočne, da bi ostal po volji partije izgnan.
Ko se je rodila slovenska pomlad, se je dr. Pučnik najprej priključil Socialdemokratski zvezi, od Tomšiča je prevzel stranko, soustanovil je gibanje Demos, ki je zmagal na prvih demokratičnih volitvah leta 1990, leta 1991 je izpeljal osamosvojitev Slovenije. Bil je človek velikih odločitev. Po slovenski pomladi je nastopil čas za prehod v normalnost. Zavedal se je težavnosti te poti. Poleg Janeza Janše je bil eden redkih, ki je razumel, da je razgradnja totalitarnih struktur predpogoj za demokracijo in vladavino prava.
Ko je Evropski parlament spoznal veličino dela in osebnosti dr. Jožeta Pučnika, ga je s simboličnim poimenovanjem dvorane po njem, za kar si je dr. Milan Zver osebno prizadeval dolgih pet let, postavil ob bok drugim velikim evropskim voditeljem. V svoji skromnosti bi dr. Pučnik zavrnil takšno čast, a bi razumel, da uvrstitev med velikane evropske politike pomeni tudi uvrstitev zgodovinskih dosežkov slovenskega naroda.
V nadaljevanju objavljamo razmislek dr. Milana Zvera, ki je bil sopotnik dr. Jožeta Pučnika:
Danes se z globokim spoštovanjem spominjamo dr. Jožeta Pučnika, očeta slovenske države, vizionarja in neomajnega borca za pravico in demokracijo. Njegova življenjska pot je bila prežeta z neustrašnostjo in predanostjo, s katerima je v najtežjih časih stopil na čelo gibanja za demokratično Slovenijo.
Dr. Pučnik je bil eden tistih izjemnih posameznikov, ki so razumeli, da je za cilje kot so osamosvojitev države, svoboden in neodvisen narod, demokracija ter pravna država, vredno žrtvovati osebno udobje in celo lastno varnost. Imel je državljanski pogum, ki ga je na žalost, tako zelo pogrešal, v svojih sonarodnjakih.
Ob tej obletnici smrti je prav, da se znova zavemo njegove zapuščine – ne le kot političnega voditelja, temveč tudi kot misleca in človeka.
Žal je danes še kako aktualno njegovo razmišljanje ob 10. obletnici ustanovitve Demosa, ko je spregovoril o stanju v slovenski družbi. Takrat je med drugim poudaril, da se »razmetava denar davkoplačevalcev in da vlada balkanski red, ki si ga slovenski narod ne zasluži.« Prav tako je posebej opozoril na ogrožanje slovenskega pravnega reda in izrazil upravičeno zaskrbljenost nad tem, da državne institucije kršijo zakone. Vlada Roberta Goloba nas je danes pripeljala v še bolj srhljivo situacijo. Z nezakonito imenovanim direktorjem policije, s politično motiviranim procesom Trenta proti vodji opozicije Janezu Janši, z mafijskimi obračuni, davčnimi reformami in predvidenimi davki, ki potiho pomenijo razlastninjenje, z izginjanjem srednjega razreda, z medijsko zakonodajo, ki pomeni cenzuro in utišanje drugače mislečih, bi dr. Pučnik že bil plat zvona za slovenski narod.
Danes tako ponovno potrebujemo državljanski pogum in kritično razmišljanje. Potrebujemo takšne junake, kot je bil dr. Pučnik v svinčenih časih. Z vso odločnostjo si moramo še naprej prizadevati za uresničitev ideje, ki jo je izrazil dr. Pučnik ob že omenjeni 10. obletnici Demosa, in to je, da »moramo ustvariti ne le samostojno, suvereno državo, ampak tudi demokratično državo s kulturnim vrednostnim sistemom, ki bo urejal vsa področja človeškega življenja in ki bi omogočil napredovanje, da bi se približali tej poti, ki so jo šli narodi Zahodne Evrope. Slovenci si to zaslužimo in to tudi zmoremo.«
Dr. Jože Pučnik je bil in ostaja zgled – za državljane, za politike in za vse, ki verjamemo v moč resnice in poguma. Naj nas njegova zapuščina vodi v prizadevanjih za še bolj pravično, povezano in uspešno Slovenijo.
Dr. Milan Zver,
evropski poslanec