Dr. Milan Zver se je rodil 25. maja 1962 v Ljubljani. Osnovno šolo je obiskoval v Destrniku, gimnazijopa na Ptuju. Leta 1982 se je vpisal na Fakulteto za sociologijo, politične vede in novinarstvo na ljubljanski univerzi. Diplomiral je leta 1987 in se kot mladi raziskovalec zaposlil na isti fakulteti ter vpisal magistrski študij. Leta 1989 je tri mesece raziskoval zgodovino politične misli na Karl-Franzens Universität v Gradcu v Avstriji. Tu je nastal tudi večji del njegove magistrske naloge, ki jo je uspešno zagovarjal leta 1990. Leta 1992 je prekinil raziskovalno delo na omenjeni fakulteti in se zaposlil na Vladi RS, čeprav je bil vmes še nekaj časa asistent pri predmetu Zgodovina slovenske politične misli. Od leta 1994 do leta 1999 je bil zaposlen na Mestni občini Ljubljana, večino časa kot sekretar Mestnega sveta, nato pa nekaj mesecev kot strokovni sodelavec v Državnem zboru RS.
Leta 1998 je uspešno zagovarjal doktorsko tezo na Fakulteti za družbene vede in bil tam junija 1999 habilitiran kot visokošolski učitelj za področje družboslovja. Tega leta je postal predavatelj in nosilec predmeta sociologija v visokošolskem in univerzitetnem programu na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru. Sodeloval je na nekaterih mednarodnih znanstvenih srečanjih (vsakoletni Slovenski politološki dnevi v Portorožu v organizaciji Slovenskega politološkega društva in Fakultete za družbene vede, konferenca EIBE 2002 v Atenah) in strokovnih srečanjih (Sofija, Talin, Praga, Zagreb) v organizaciji ali soorganizaciji različnih fundacij (Friedrich Ebert Stiftung, International Republican Institut, Konrad Adenauer Stiftung).
Kot predavatelj je bil povabljen k izvajanju programa sociologije na Fakulteti za varnostne vede. Leta 2002 je izdal znanstveno monografijo "Demokracija v klasični slovenski politični misli", leta 1996 pa dve strokovni monografiji "In dan bo sijal" in "Sto let socialdemokracije." Objavil je tudi veliko izvirnih znanstvenih člankov v domačih in tujih revijah. Leta 1988 je uredil zbornik referatov in razprav "Človekove pravice in svoboščine v tranziciji: primer Slovenija". Prav tako je bil urednik zbornika "Pučnikova znanstvena in politična misel", ki je izšel leta 2004. V letu 2009 pa je objavil publikacijo z naslovom Dvajset pomladi SDS, v kateri predstavi razvoj Slovenske demokratske stranke.
Vsa leta je dejaven v strokovnem, družbenem in političnem življenju. Je predsednik Društva Ivan Cankar, član upravnega odbora humanitarne organizacije Vrtnica, bil je tudi član Izvršilnega odbora Slovenskega politološkega društva. V devetdesetih letih je bil svetovalec Vlade RS, svetnik lokalne skupnosti, kasneje državni svetnik. Na državnozborskih volitvah leta 2004 je bil izvoljen za poslanca, med letoma 2004 in 2008 pa je bil minister za Šolstvo in šport. V prvi polovici leta 2008, času slovenskega predsedovanja Evropski uniji, je tako vodil Svet Evropske unije za Izobraževanje in mladino. Kot predsednik Sveta je vodil ali aktivno sodeloval na mnogih srečanjih, med drugimi naEuropean Conference on Roma Education v Bratislavi (2008), European Roma Roundtable v Budimpešti (2008), na konferenci Kakovost v mobilnosti programa Vseživljenjsko učenje v Ljubljani (2008), na konferenci Dialog and Respect v Oslu (2008), na konferenci Spodbujanje inovativnosti in ustvarjalnosti na Brdu (2008), na ministrski konferenci z naslovom Spodbujanje večjezičnosti: naša skupna zaveza v Bruslju (2008), konferenci Practice oriented vocational education and training – the key to a competitive Europe v Berlinu (2008) in na Konferenci evropskih ministerstev za šolstvo v Heidelbergu (2007) z naslovom Europe – its values – its future, ki jo je organiziralo nemško Ministrstvo za izobraževanje, umetnost in kuturo.
Govori nemški, angleški in hrvaški jezik ter obvlada osnove francoskega jezika.