Evropski poslanci so ta teden v Strasbourgu med drugim razpravljali o jamstvu za mlade. Na glasovanju so z veliko večino podprli resolucijo poslanke Beres na to temo in dr. Zver je podal obrazložitev svojega glasovanja.
"Številke so znane in niso vzpodbudne: splošna stopnja brezposelnosti v Evropski uniji je prvič v zgodovini narasla na skoraj 11 odstotkov. To pomeni, da okrog 26 milijonov ljudi v Uniji nima zaposlitve.
Stopnja brezposelnosti med mladimi pa je narasla na več kot 23 odstotkov. V nekaterih državah članicah ne najde zaposlitve več kot polovica mladih.
Razumna želja vsakega mladega človeka je, da bi v nekaj mesecih po končanem šolanju našel kakovostno zaposlitev, ki bi ustrezala njegovi izobrazbi in bi mu dajala določeno socialno varnost.
Na žalost pa je v Evropi vedno več mladih, ki več kot leto dni ne najdejo redne zaposlitve. Nekateri mladi v iskanje zaposlitve vlagajo veliko naporov, mnogi med njimi so visoko izobraženi, pa jim kljub temu ne uspe.
Jamstvo za mlade je mehanizem, ki bi mladim Evropejcem pomagal najti kakovostno zaposlitev, ali bi jih vzpodbudil k nadaljnjemu izobraževanju, pridobivanju vajeništva ali pripravništva oziroma bi jim kako drugače pomagal najti pot iz težke situacije.
Nekatere možne pristope k reševanju nezaposlenosti mladih sem omenjal že v svojem poročilu za Evropski parlament iz leta 2011 z naslovom Mladi in mobilnost. Med njimi je bilo tudi Jamstvo za mlade.
Na prvem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v letošnjem letu smo se poslanci iz vseh političnih skupin strinjali, da je ta mehanizem izjemno pomemben za celotno generacijo mladih Evropejcev.
Odprto pa je ostalo vprašanje, kako mehanizem financirati. Na žalost je razprava pokazala, da Evropska komisija in države članice prelagajo drug na drugega odgovornost za financiranje jamstva. Nekateri tudi trdijo, da iskanje zaposlitve ne more biti naloga vlad. Deloma tudi to drži, a prevladuje mnenje, da je pomoč oblasti pri reševanju tega problema nujna.
Sam se strinjam z resolucijo poslanke Beres, v delu kjer pravi, da bi morala imeti Unija ključno vlogo pri financiranju jamstva predvsem iz sredstev evropskega socialnega sklada.
Seveda nihče ni dolžan mlademu človeku ponuditi točno tiste zaposlitve, ki si jo ta zaželi. Vsi pa se moramo boriti za to, da čim večjemu številu mladih pomagamo do čimbolj kakovostne zaposlitve.
Poudariti moram, da je poleg jamstva za mlade je izjemnega pomena tudi nadaljnje usklajevanje evropskih izobraževalnih sistemov s potrebami trga dela. Še posebej predstavljajo težavo visokošolstvo v EU, ki je premalo prilagojeno potrebam gospodarstva, kar povzroča neslutene negativne socialne posledice.
Rezultat brezposelnosti v mladosti je pogosto dolgotrajna brezposelnost v kasnejšem obdobju in dolgotrajna socialna izključenost. Finančno izgubo, ki jo prinaša nezaposlenost mladih v EU pa ocenjujejo na 53 milijard EUR letno.
Predlog o jamstvu za mlade bi moral Evropski Svet potrditi februarja letos v okviru irskega predsedovanja Evropski uniji. Srčno upam, da bodo države članice in evropske inštitucije uspele najti optimalni kompromis, ki bo resnično v pomoč mladim. Poleg tega pa si želim, da bi znali vsi akterji evropskega visokega šolstva na situacijo pogledati od daleč in začeti z delovanjem v korist mladih in družbe kot celote."