Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Zgradimo družbo, kjer se holokavst nikoli ne bo mogel ponoviti

Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN) je leta 2005 razglasila 27. januar, obletnico osvoboditve uničevalnega taborišča Auschwitz Birkenau leta 1945, kot Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. V mednarodni skupnosti se ta dan obeležuje devetnajsto leto zapored, v Sloveniji pa od leta 2008. Ob Mednarodnem dnevu spomina na holokavst se spominjamo vseh žrtev enega najhujših genocidov v zgodovini. Spominjamo se tudi pravičnikov in drugih, ki so pomagali reševati življenja v času tega tragičnega zgodovinskega obdobja. Z žalostjo se spominjamo množic otrok, ki so umrli v moriji 2. svetovne vojne.

Evropski poslanec dr. Milan Zver je ob tej priložnosti zapisal: “Današnji dan je boleč spomin in opomin na grozodejstva druge svetovne vojne in na grozote holokavsta, ki predstavlja enega najbolj temačnih poglavij v človeški zgodovini, saj se je želelo izbrisati celoten narod. Toliko bolj boleče je zato spremljati dogodke v Izraelu, ko se v imenu svete vojne proti izraelskemu narodu dogajajo pomori, pobijanja nedolžnih, civilistov, otrok. Več kot očitno je, da pripadnikom Hamasa človeško življenje ni sveto. Tudi v času druge svetovne vojne življenje nekaterih ni bilo sveto in priča smo bili sistematičnemu genocidu, ki ga je nacistični režim izvajal med drugo svetovno vojno in je prizadel šest milijonov evropskih Judov, pa tudi milijone drugih nedolžnih žrtev.«

»Kot družba moramo ohranjati spomin na holokavst, saj nam pomaga preprečevati ponovitev takšnih grozodejstev. Prav zato si že vrsto let prizadevam za postavitev vseevropskega spominskega obeležja žrtvam totalitarnih režimov v Bruslju. Spomenik, ki bi bil oblikovan kot 800 pisem svojcev žrtev nasilja in agresije, bi bilo nameščenih v središču Evrope, v bližini evropskih institucij. A ne le to. Tudi predsednika Evropskega parlamenta sem prvič v letu 2016 pozval k postavitvi obeležja, ki bi opominjalo na več kot 200.000 žrtev komunističnega genocida med in po drugi svetovni vojni v Sloveniji. Obeležje bi postavili v prostorih Evropskega parlamenta – simbolno, prostoru demokracije in spoštovanja človekovih pravic, kjer bi bilo jasno sporočeno, čemu Evropa odločno nasprotuje,« je še zapisal dr. Milan Zver.
 
»Holokavst nas opominja, kam vodijo ekstremizem, sovraštvo in nestrpnost. Menim, da bi bilo prav, da se tudi takšna temna zgodovina človeštva poučuje v šolaj, saj je ključno, da mlade generacije razumejo grozote preteklosti, da bi lahko gradile svet brez nasilja, diskriminacije in sovraštva. Hvaležen sem vsem organizacijam, posameznikom, društvom, … ki ozaveščajo prebivalstvo o vojnih grozodejstvih in gradijo strpno družbo. Prav tako je pomembno mednarodno sodelovanje pri ohranjanju spomina na holokavst, saj je to skupna odgovornost vseh držav. Ob današnjem dnevu se moramo zavedati, da so vrednote, kot so spoštovanje človekovih pravic, enakost, svoboda in strpnost, ključne za izgradnjo varne družbe,« je prepričan dr. Milan Zver.