Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Vsak glas na volitvah ima zelo pomemben vpliv

Evropski poslanec dr. Milan Zver je bil gost oddaje na Nova24TV, kjer je bilo govora o stanju v EU, o svobodi medijev, o evropskih volitvah. V oddaji se niso izognili niti nezaslišanega vdora policije na opozicijski medij Nova24TV, kar je poslanec označil kot "dokaj običajno za naše leve politične sile", a obenem "nedopustno za demokratični svet".

Glede medijev je poslanec dejal, da Evropa poskuša regulirati področje, ki je področje svobode in ki se ga ne bi smelo regulirati. "Že regulacija je neumnost, kaj šele policijska racija na nekem mediju. To se v demokratičnem svetu ne dogaja. Že nekaj ur po tem policijskem vdoru na vaš medij sem postavil vprašanje Evropski komisiji, in mislim, da bi se le-ta v tem primeru morala oglasiti, kajti to, kar se je zgodilo, je nedopustno. Ne vem, kdo je dal idejo, da se vdre na opozicijski medij. Mi zagotovo ne bi sprejeli česa podobnega tudi iz splošnih političnih in moralnih razlogov. Tu je očitno prevladala neka računica in levica ni imela nobenih zadržkov," je povedal poslanec. Nadaljeval je, da Bruselj skuša posegati v medije v državah članicah na različne načine. "Sestavljajo nacionalno medijsko agencijo, ki bi jo delegiral Bruselj. Gremij bo sprejemal poročila o medijski svobodi in ta poročila bodo sestavni del poročila o stanju vladavine prava in teoretično lahko Bruselj povsem obvlada celotno slovensko medijsko sceno," je povedal poslanec. Kot pozitivno v aktu o medijski svobodi je ocenil preglednost lastništva medijev. Tudi za slovensko medijsko zakonodajo, ki se zgleduje po aktu o medijski svobodi, je poslanec dejal, da se ta zakonodaja ne sme sprejeti, saj želi močno finančno omejiti proračunsko pomoč medijem in posegati v oglaševalsko politiko. "Slovenski medijski zakon bo omogočil tudi ukrepe proti fake-news in nek inšpektor lahko naloži kazen, lahko sledi, da se medij celo ukine, in potem sledijo tudi zelo zapleteni postopki, kako vzpostaviti ta medij nazaj.  Delati moramo na tem, da se medijski zakon, kot je bil predlagan v prvi obravnavi, ne sprejme," je povedal poslanec.

"Vera Jourova ni izročila ključnih dokumentov in korespondence glede obiska na slovenskem ustavnem sodišču, dala pa nam je dokumente, ki dokazujejo, da je intervenirala na področju, kjer ne bi smela. V tej zgodbi ne gre za nič osebnega, gre za princip, da visoki evropski uradniki ali funkcionarji ne smejo posegati na suvereno polje držav članic," je glede sage o primeru komisarke Vere Jourove pojasnil poslanec.

"Vse več kritik je, da je EU postala neučinkovita in da se zato morajo spremeniti sistemski pogoji dela. Leve stranke moti veto, a veto je izjemno močno orodje manjših držav članic, ki ga moramo braniti," je glede teženj levih strank po spremembi Lizbonske pogodbe ocenil poslanec.

Glede varnosti pa je dejal, da se je včasih govorilo, da so tanke in vojake zamenjali računalniški hekerji ipd, a je vojna v Ukrajini pokazala, da smo se ušteli. "Še kako pomembni so usposobljeni in dobro opremljeni vojaki. Slovenci smo pred leti imeli ugledno, močno vojsko, a v zadnjih letih je bila Slovenska vojska pomanjkljivo ocenjena. Več bomo morali vlagati v našo varnost, na to nam kažejo tudi dogajanja v okolici,: napadi v Ukrajini, vojna s Hamasom, …," je povedal poslanec o varnosti v Evropi in obrambi. Glede ilegalnih migracij pa je poudaril, da je to kar dela Golobova vlada, od priznanja Palestine do odnosa do ilegalnih migrantov, noro. "Obstaja nevarnost, da bomo postali migrantski žep, ker smo na severu države z nadzorom meja s strani Avstrije in Italije zaprti, na jugu države pa odprti," je povedal.

Glede zelenega prehoda in dokumenta Fit for 55 je poslanec dejal, da so nekateri kar tekmovali, kaj vse nesmiselnega bi vključili v omenjeni dokument. "Naloga nove generacije politikov, ki bo prišla v Evropski parlament, Evropsko komisijo in Svet, je, da te cilje v okviru zelenega prehoda, takoj spremeni in gospodarstvo prilagodi na aktualno situacijo. Evropa je s slabimi odločitvami izgubila na konkurenčnosti in z ideologijo zelenega prehoda ne moremo iti naprej," je ocenil poslanec.

"Slovenci smo si enotni v odnos do jedrske energije, brez nje bi močno trpela ne le gospodinjstva, temveč tudi gospodarstvo. Drugi blok NEK2 je potreben, in tu vlada tudi neka enotnost političnih strank," je povedal poslanec.

"Že sedaj sem v Evropskem parlamentu deloval kot glas desnosredinskega razuma, menim, da sem bil ves čas na pravi strani zgodovine. Tudi sicer sem prepričan, da EU ne morejo rešiti tisti, ki so jo pokopali, zato tudi nasprotujem predlogu Ursule von der Leyen za predsednico komisije. Evropa potrebuje poleg novih razvojnih politik, močne, poštene, pogumne kadre in politike, zavezane tradicionalnim vrednotam EU. Potrebujemo torej dobre politike in dobro vodstvo, ker brez dobrega vodstva ljudje tudi institucijam ne zaupajo," je bil jasen poslanec.

"Srčno si želim, da bi več Slovencev šlo na volitve in da bi to bil tudi večji del desnega volilnega telesa. Vsak glas ima zelo pomemben vpliv. Pred petimi leti smo videli, kam lahko zapluje barka, če ni dobro vodena. Želim si torej, da ljudje pridejo na volišča in glasujejo. Moji rezultati so dobri, izkušnje tudi, in če bodo ljudje vodili preudarno, sem prepričan, da bomo na tokratnih evropskih volitvah v SDS doživeli triumf kot ga doslej še nismo," je zaključil poslanec.