Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver v Odmevih: "Ključno je, da je šola kvalitetna in dobra"

Ustavno sodišče je odločilo, da je različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol, kot ga določa zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI), protiustavno. O njegovi odločitvi je v torek, 6. januarja 2015, v Odmevih spregovoril dr. Milan Zver.

Podpredsednik Slovenske demokratske stranke, poslanec v Evropskem parlamentu in nekdanji minister za šolstvo in šport je v oddaji med drugim povedal: "Strinjam se s stališčem sodišča. Predvsem zaradi tega, ker so bili starši dejansko v diskriminatornem položaju. Kot davkoplačevalci so financirali javno šolo, kot starši pa so morali sofinancirati svoje otroke, če so šli v zasebno šolo. Njihov položaj je bil resnično diskriminatoren in zdi se mi zelo prav, da je Ustavno sodišče to razveljavilo."

"Naš cilj bi moral biti, da učenci dobijo maksimalna znanja, kompetence, ki jih potem rabijo pri delu ali v življenju," je dr. Milan Zver poudaril v Odmevih. "In v osnovi je drugo vprašanje, ali je lastnina šole državna ali je zasebna, kdo, kateri zavod je nosilec, ali kdo je ustanovitelj te šole. Ključno je, da je šola kvalitetna in dobra," je bil jasen. "Praksa kaže, da so tiste šole, ki so bile ustanovljene na področju zasebnega, naredile kvalitativni pritisk tudi na javno šolo, da se je izboljšala."

Ob tem je še opozoril, da imamo v Sloveniji najmanj zasebnega šolstva znotraj Evropske unije.

Ustavno sodišče je sicer v odločbi, ki je bila objavljena 6. januarja 2015, zapisalo, da ustava zagotavlja pravico do brezplačnega obiskovanja osnovnošolskega programa, ne glede na to, ali ga izvaja javna ali zasebna šola. Po ZOFVI zasebni šoli za izvajanje javno veljavnega osnovnošolskega programa pripada 85 odstotkov sredstev, ki jih prejemajo javne šole. Osnovnošolsko izobraževanje je sicer po ustavi obvezno in se financira iz javnih sredstev.

Po mnenju ustavnega sodišča ta določba učencem zagotavlja pravico do brezplačnega obiskovanja obveznega javno veljavnega programa osnovnošolskega izobraževanja, ne glede na to, ali ga izvaja javnopravni ali zasebnopravni subjekt. Ustavno sodišče navaja, da se vsebinske razlike v načelih, po katerih delujejo zasebne oziroma javne šole kot institucije, pokažejo šele v razširjenih izobraževalnih programih, ki se ne financirajo iz javnih sredstev in zato niso predmet te pobude.

Sodišče je še določilo, da mora državni zbor ugotovljeno protiustavnost odpraviti v roku enega leta od objave te odločbe.

Celoten pogovor z dr. Milanom Zverom za Odmeve si lahko pogledate tukaj.