Demos – koalicija demokratično izvoljenih strank, ki je na prvih demokratičnih volitvah po drugi svetovni vojni aprila 1990 zmagala in prevzela vodenje prve slovenske vlade, praznuje 35. obletnico ustanovitve. Slovenska demokratična zveza, Slovenski krščanski demokrati in Socialdemokratska zveza Slovenije so 4. decembra 1989 podpisali dogovor o sodelovanju, ki je hkrati pomenil tudi ustanovitev Demokratične opozicije Slovenije (Demos).
Demos je bil več kot politična koalicija. Bil je gibanje, ki je odražalo duha časa – željo po svobodi, pluralizmu in suverenosti. S svojo odločnostjo je utiral pot procesom demokratizacije in kasnejši osamosvojitvi. Njegova zmaga na prvih demokratičnih volitvah po drugi svetovni vojni leta 1990 je bila zgodovinski dosežek, ki je omogočil pripravo in izvedbo plebiscita za samostojno Slovenijo ter kasnejšo razglasitev neodvisnosti.
»Ključna zapuščina Demosa je sporočilo, da je z združenimi močmi mogoče premikati meje mogočega. Različni posamezniki in stranke, ki so sestavljali Demos, so pokazali politično zrelost in odgovornost, ker so prepoznali, da je prihodnost naroda pomembnejša od posameznih interesov,« je zapisal dr. Milan Zver.
Po njegovih besedah kasnejši prehod v utrjeno demokracijo in pravno državo ter moderno gospodarstvo žal ni bil najboljši. »Čeprav smo kot država dosegli zgodovinske dosežke in presežke na mednarodnem polju, kot so uspešne integracije v evroatlantske povezave, v schengensko in evrsko območje, dvakratno predsedovanje Evropski uniji, pa nismo bili dovolj uspešni pri utrjevanju pravne države in gospodarstva. Zato potrebujemo budnico in pogum, da se ponovno podamo na pot, ki jo je Demos enkrat že prehodil, in to je na pot prave demokratizacije države in pravične tranzicije,« je poudaril poslanec.
»Danes je prav, da se spomnimo poguma, odločnosti in vizije tistih, ki so v najtežjih trenutkih prevzeli odgovornost za prihodnost našega naroda. Njihovo delo nas opominja, da tudi svoboda in demokracija nista samoumevni vrednoti, temveč se je treba zanju nenehno boriti. Žalostno je, a prav v času vlade Roberta Goloba so nam vzeli pravi pomen besede »svoboda«. To ni stanje, kjer levi politični pol uživa neomejeno svobodo za vse, kar si zaželi, medtem ko se desni politični pol omejuje s pravnimi postopki, dvojnimi merili in vzdrževanjem nepravičnosti, ki vztrajno spodkopavajo enakopravnost in zaupanje v družbo,« je zapisal poslanec.
»Naj bo zato obletnica ustanovitve Demosa tudi priložnost za razmislek o pomenu svobode, o povezovanju za dobro prihodnost naroda, za pravno in pravično državo. Ti ideali so tlakovali pot naši neodvisnosti in naj nas navdihujejo pri oblikovanju prihodnosti Slovenije. Verjamem, da imamo še vedno dovolj domovinskega ponosa in državljanskega poguma za velike odločitve in dejanja!« je svoj zapis zaključil evropski poslanec dr. Milan Zver.