Dragi šolarji, dijaki, starši, učitelji,
danes je pomemben dan za skoraj 200.000 učencev in okrog 79.000 srednješolcev. Najmlajši med njimi bodo prvič prestopili šolski prag, tisti starejši bodo prvič prestopil srednješolski prag – vsem pa je gotovo skupen občutek vznemirjenosti, novosti, gotovo pa tudi veselja ob srečanju s sošolci. Po zadnjih dveh letih, kot smo se v celotni družbi soočali z novo neznano nevarnostjo za vse – koronavirusom – se zdi, da bo pouk letos potekal tako kot v časih pred virusom - brez mask, s prostovoljnim samotestiranjem, z rednim prezračevanjem učilnic. Odgovorni sicer upajo, da bo tako ostalo do konca šolskega leta, vendar pa se okužba z virusom covida še vedno dokaj hitro širi. Včeraj so potrdili 1.531 primerov. Vsi ob tem upamo tudi na odgovorno ravnanje vseh vpletenih v izobraževalni proces, da bodo otroci, učitelji … s simptomi bolezni ostali doma in s tem preprečevali možnost širjenja okužb.
Novo šolsko leto pa bo morda prineslo tudi brezplačno malico za vse. Poslanska skupina SDS je namreč včeraj v parlamentarno proceduro ponovno vložila novelo Zakona o šolski prehrani. Gre za dopolnjen zakon, ki so ga poslanke in poslanci SDS v postopek vložili že letošnjega junija, a takrat žal ni dobil dovoljšne podpore. Z omenjenim predlogom se želi vsem osnovnošolcem in vsem srednješolcem zagotoviti brezplačno malico in kosilo, torej da državni proračun zagotovi vsa finančna sredstva za zdravo in raznovrstno prehrano naših otrok in mladostnikov. Sistem organizacije brezplačne malice za vse, ni logistično niti organizacijsko prezahteven in bi se ga lahko vzpostavilo s 1.1.2024, kot predvideva novela.
Seveda pa tudi v novem šolskem letu ne pozabite na Erasmus+ program. Program je bil v času epidemije Covid-19 delno zaustavljen, veseli pa me, da ponovno deluje kot pred epidemijo. Naj spomnim, da smo s trdimi pogajanji ob novi finančni perspektivi zagotovili, da se bodo mladi Evropejci v naslednjem obdobju še bolj družili, izmenjavali izkušnje, spoznavali druge jezike in kulture, utrjevali evropsko pripadnost. Program Erasmus+ povečuje aktivno državljanstvo, zato pričakujemo tudi boljši položaj Erasmusovcev pri vključevanju na trg dela in v družbo.
Ob koncu, naj vsem šolarjem, učiteljem, pa tudi staršem zaželim uspešen prvi šolski dan. Naj vas ne samo danes, temveč v celotnem šolskem letu vodi misel Ralpha Elissona, da »izobraževanje predstavlja postavljanje mostov.« Če smem dodati, mostov med znanjem in neznanjem, mostov med ljudmi, mostov med prijatelji.
Vse dobro!
dr. Milan Zver