Predsednik vlade Janez Janša se je danes udeležil videokonferenčne razprave o svobodi medijev in vladavini prava v Sloveniji. Skupina Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije, pravne države in temeljnih pravic, ki deluje v okviru parlamentarnega odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE) je namreč danes nadaljevala razpravo o svobodi medijev in vladavini prava v Sloveniji, ki jo je pričela 5. marca 2021.
Kot je uvodoma dejal predsednik vlade Janez Janša si osebno že od leta 1987 prizadeva, da bi Evropski parlament razpravljal o vladavini prava in svobodi medijev in stanju demokracije v Sloveniji. "Takrat na začetku to ni bilo mogoče, ker je bila Slovenija še v Jugoslaviji, smo pa takšno pomoč takrat najbolj potrebovali, na nek način pa potrebujemo to razpravo tudi sedaj oziroma ves čas tranzicije, ki še vedno ni dokončana," je uvodoma dejal premier in nadaljeval: "Nobena skrivnost ni, da imamo v Sloveniji probleme z vladavino prava in svobodo medijev. Seveda pa na te probleme gledamo različno. Tisto, kar je objektivno merilo, pa so dejstva," je dejal predsednik vlade.
Premier Janez Janša je nato predlagal ogled videa, pripravljenega v angleščini, ki govori o napadih na novinarje, postopkih zoper novinarje, o poskusu umora novinarja v Sloveniji v času, ko je Slovenija že samostojna in na kar ne moremo biti ponosni. "Žal tisti, ki imajo polna usta svobode medijev, takšnih problemov, kot so problemi slovenskih novinarjev, ki so bili bodisi pretepeni skoraj do smrti, ali pa odpuščeni iz službe, ko so umirali, tega ne vidijo," je dejal premier Janez Janša.
Ker evropska poslanka Sophie Sophie in 't Veld (Renew/D66) videa kljub predhodnem dogovoru in usklajevanjih ni želela predvajati, jo je predsednik vlade pozval, naj v praksi dokaže, da se zavzema za svobodo medijev in naj video predvaja. Prav tako je zavrnil navedbe, da gre za tehnične probleme, saj so strokovne službe parlamenta potrdile, da tehničnih težav z videom ni.
Evropski poslanec dr. Milan Zver je celotno dogajanje na seji odbora opisal kot cenzuro. " Sophie in 't Veld (Renew/D66) je pravkar cenzurirala slovenskega predsednika vlade na odboru, kjer so želeli opraviti razpravo o svobodi medijev in vladavini prava v Sloveniji. Takšna stopnje nespoštovanja v Evropskem parlamentu še nismo videli," je navedel evropski poslanec in na družbenem omrežju twitter dodal ključnik sramota.