Dr. Milan Zver se je včeraj pozno popoldne vključil v debato na zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu na temo: Odpravljanje neskladnosti med protikorupcijsko zakonodajo in realnostjo.
Glede na to, da 78% Evropejcev zahteva bolj učinkovit boj proti korupciji, in da evropske davkoplačevalce to stane vsaj 120 milijard evrov letno, je jasno, da Evropska unija ni najbolj uspešna v boju proti korupciji, je menil Zver.
Pozdravil je sveženj ukrepov, ki jih je Evropska komisija letos poleti pripravila v boju proti korupciji, obenem pa je poudaril, da to še zdaleč ni dovolj.
"Mehanizem poročanja Evropski uniji o korupciji je premalo, to ni močan ukrep. Tisto, kar bi potrebovali, je skupen organ Evropske unije za pregon korupcije in organiziranega kriminala. Zato ni nujno, da se EU pridruži GRECU. ki deluje pri Svetu Evrope, in skrbi za boj proti korupciji ali pa za usklajevanje boja proti korupciji držav članic. Sama Evropska unija potrebuje tovrstne inštitucije, potrebuje torej tudi ustrezne strukture, ne samo pripravo zakonodaje", je povedal evropski poslanec.
"Vem, da so problemi, da je premalo politične volje, da nekatere članice še niso podpisale konvencije Združenih narodov o boju proti korupciji ter da so upravna, poslovna in politična kultura, zlasti v nekaterih novih članicah EU, prenizke, da imamo celo različna pojmovanja, različne definicije korupcije. Ampak vendarle mislim, da so ti problemi premagljivi v bližnji prihodnosti" je bil optimističen Zver. Na koncu je poudaril, da je EU šele na začetku organiziranega spopada s korupcijo in organiziranim kriminalom.