Štirje slovenski evropski poslanci, med njimi tudi dr. Milan Zver, so danes v okviru dogodka "EU ob kavi s poslanci: Pogovor o aktualnem dogajanju v EU" spregovorili o predvsem o boju proti pandemiji COVID-19, v luči tega predvsem o tem, da se EU spopada s številnimi izzivi pri dobavi cepiv ter posledično pri izvajanju strategije cepljenja, prav tako pa je bilo govora o vprašanjih medijske svobode v Sloveniji. Današnji virtualni dogodek so pripravili v Hiši EU.
Evropski poslanec dr. Milan Zver je v pogovoru izpostavil, da smo bili sprva zelo ponosni na skupno metodo v povezavi s cepljenjem in dobavo cepiv, ter da je Bruselj prevzel odgovornost in financiral razvoj, kasneje pa je prišlo do določenih težav. "Vlade držav članic so odgovorne svojim državljanom, zato ne preseneča, da nekatere države skušajo težave glede dobave cepiv rešiti po svoje, ker jih EU ta hip ni zmožna ali sposobna, sam pa sem ob tem še vedno na strani skupnega pristopa," je dejal evropski poslanec. Dodal je, da če bi Slovenija sama nastopala v hudem boju za cepiva na prostem trgu, verjetno ne bi bili tako uspešni kot smo preko skupne metode. Evropskega poslanca pa je ob zadnjih dogajanjih presenetila avstrijska vlada, ki je tudi poiskala samostojno pot pri dobavi cepiv. "V prihodnjih dneh se lahko zgodi, da če Evropska komisija ne bo dobila zagotovil s strani AstraZenece in drugih dobaviteljev glede cepiv, da se bo ta trend še nadaljeval," je povedal evropski poslanec.
Ob tem je dr. Zver vendarle optimističen in ugotavlja, da vsaka kriza prinese tudi nekaj dobrega s seboj. "Že na področju izobraževanja je vidno, da je naš izobraževalni sistem dokaj vitalen in fleksibilen ter je tudi v času krize razmeroma dobro funkcioniral ter da bodo konec šolskega leta znanje in veščine otrok podobne kot pred epidemijo," je dejal evropski poslanec in dodal, da smo uspeli ohraniti vzgojno izobraževalni proces, čeprav na daljavo, ter v zelo težkih pogojih na hitro usposobiti učence in učitelje. Tudi na drugih področjih, smo se po besedah poslanca v času krize izkazali. "Tako so podjetniki uspešno porabili državno pomoč, ki je bila v Sloveniji izdatna, za različne socialne sloje, pa je vlada, ki je dobro upravljala s krizo, tudi ustrezno poskrbela," je povedal poslanec.
Na vprašanje o medijski svobodi v Sloveniji, je dr. Zver dejal, da v Sloveniji medijska svoboda obstaja in je primerljiva z drugimi državami, torej nismo primer, ki ga je treba postaviti na pranger. "Večji problem pri nas pa je biti objektivno informiran. Državljanom ni dana tovrstna pravica, ki izvira iz ustave," je menil evropski poslanec. Ob tem je dodal, da so tudi evropski mediji veliko bolj levo usmerjeni, kot so bili včasih. "V Sloveniji zadnje raziskave kažejo, da je več kot 80 odstotkov slovenskih medijev protivladnih, levih medijev, torej lahko govorimo o asimetriji v slovenskem medijskem prostoru. Tudi v Evropskem parlamentu to dobro vedo, saj so zelo dobro informirani od naših kolegov iz levice," je dejal evropski poslanec.
Kar se tiče današnjega sestanka, ki poteka v okviru podskupine znotraj parlamentarnega odbora LIBE, pa je dr. Zver poudaril, da nekateri vabljeni gostje iz Slovenije niso niti prejeli vabila, "čeprav so napisani na dnevnem redu kot razpravljalci." Evropski poslanec je ob tem ocenil, da Slovenija po današnji razpravi ne bo veliko izgubila na ugledu, ki ga ima. "Čim več tovrstnih monitoringov, tem bolje za Slovenijo," je dejal dr. Zver in dodal, da bi bilo dobro, da v Slovenijo pride delovna skupina iz EU za oceno stanja. "Zagotovo bi dobili marsikakšen koristen predlog, kako nadaljevati z reformami v različnih družbenih podsistemih, tako da so takšni monitoringi lahko koristni, še posebej, če bodo vodeni tako, da pripeljejo do resnice, in ne do laži," je poudaril evropski poslanec.
Ob pogovoru na temo medijske situacije v Sloveniji je dr. Milan Zver spomnil na hud napad na novinarja Mira Petka, ki še do danes ni raziskan, prav tako je izpostavil, da je bilo več napadov in ogrožanja novinarskega dela pri nas v času levih vlad. "Te konkretne primere bodo morali tisti, ki obtožujejo, dati na mizo in jih povedati," je dejal dr. Zver in spomnil, da je stopnja medijske svobode običajno višja, ko Slovenijo vodijo desne vlade.
V zvezi z današnjo razpravo v okviru podskupine znotraj parlamentarnega odbora LIBE je dr. Zver še opozoril, da je vendarle zaznati, da evropska poslanka Sophie in 't Veld nima namena objektivno pristopiti k presoji situacije v Sloveniji, tudi zato, ker vabila nekaterim vabljenim niso prispela, dnevni red je bil predstavljen komaj en dan pred začetkom sestanka. "Bomo videli, kako se bo razprava razvila na plenarnem zasedanju prihodnji teden v sredo, kjer ne bodo samo enostranske interpretacije in se bodo lahko soočila mnenja," je dejal dr. Zver.
Spomnil je tudi, da ima vsa razprava o stanju medijske svobode pri nas in vladavini prava politični namen. "Tudi pred 12 leti, ko je naša država nato z odliko opravila s predsedovanjem, je bilo podobno, ko se je v Bruselj izvozilo težave," je povedal poslanec in dodal, da si želi, da bi tudi tokrat Slovenija z odliko opravila nalogo in da ne bodo te zgodbe zasenčile predsedovanje. "Če bi se zgodba o kršenju vladavine prava nadaljevala, pa bi to lahko pomenilo težave pri črpanju evropskih sredstev, zlasti sklada za okrevanje gospodarstva, kjer bi lahko nastali časovni zamiki in neposredno povzročena škoda," je dejal dr. Zver in dodal, da bi morali "vsi skupaj skrbeti za ugled Slovenije tudi znotraj EU."
Na vprašanje glede dogajanj znotraj EPP, ko je po spremembi poslovnika madžarski Fidesz izstopil iz stranke, pa je dr. Zver dejal, da je po tem dogodku mogoča dvojna interpretacija. "Prva pravi, da je s tem konec težav in problemov v EPP, druga pa, da so se problemi EPP s tem šele začeli," je dejal evropski poslanec. Dodal je še, da je vrsta očitkov, uperjenih proti madžarskemu predsedniku vlade neutemeljenih. "Tisti, ki analizirajo dogajanje v Fideszu večkrat spregledajo, da na Madžarskem obstaja ekstremno tudi skrajno desna strank Jobik, ki bi jo težko prenašali v vladi sosednje države," je še zaključil dr. Milan Zver.