V Evropskem parlamentu je ta teden na ogled razstava o varšavski vstaji: letos mineva 80 let od dogodka, ki opominja, da sta oba totalitarna režima - komunizem in nacizem - hotela uničiti poljski narod. Evropski poslanec dr. Milan Zver se je udeležil odprtja razstave.
Varšavska vstaja, ki letos obeležuje 80 let, je bila eno najpomembnejših dejanj odpora na Poljskem proti nacistični okupaciji med drugo svetovno vojno. Začela se je 1. avgusta 1944, ko so se poljske odporniške sile Armia Krajowa uprle nemškim okupatorjem v poskusu osvoboditve mesta Varšava pred prihodom sovjetske Rdeče armade. Prvotno je bilo mišljeno, da bi upor trajal le nekaj dni, dokler ne bi Rdeča armada prišla na pomoč in osvobodila mesto. Sovjetski prodor se je zaustavil hitro, vseeno pa se je vstajno gibanje nadaljevalo še 63 dni do 2. oktobra, ko je bilo dokončno ustavljeno.
Glavni stvarni namen vstaje je bil, da se prežene nemške okupatorje iz mesta s pomočjo večjega boja proti silam osi. Sekundarni politični namen je bil osvoboditi Varšavo pred prihodom Rdeče armade in tako poudariti Poljsko suverenost ter razveljaviti zavezniško delitev srednje Evrope v območje njihovega vpliva. Poljska vlada v izgnanstvu naj bi zopet zavladala v osvobojeni Varšavi in odpoklicala Poljski komite narodne osvoboditve (Sovjetsko marionetno vlado), ki je bila namenjena, da vlada Poljski.
Vstaja je bila na koncu brutalno zatrta, kar je vodilo v uničenje velikega dela Varšave in smrt več deset tisoč civilistov. Čeprav vstaja ni uspela vojaško, je postala simbol poguma in odpora Poljakov proti okupaciji ter boja za neodvisnost.