»Krščanstvo je jedro evropske kulture in civilizacije in prav je, da to ohranjamo, tudi skozi vrednote, ki jih živimo. Naša kultura temelji na grški filozofiji, rimskemu pravu, razsvetljenstvu in krščanstvo ima tu osrednji pomen. Mislim, da je morda danes EU preveč sekularizirana v primerjavi s časom, ko so ustanovni očetje ustvarjali EU. Ustanovni oče EU Schumann je tudi dejal, da če bi še enkrat bil v poziciji ustvarjati EU, bi začel pri kulturi,« je na vprašanje o temeljih EU odgovoril poslanec.
Glede sage s komisarko Vero Jourovo, je poslanec dejal, da njenega celotnega odgovora o njenem obisku v Sloveniji ni prejel vse do danes. »Jourova vzrajno noče sodelovati. Dejstvo je, da je to komisarka za transparentnost in bi morala delovati v skladu s predpisi. Zahteval sem dokumente glede njenega obiska v Sloveniji, saj se je vpletla v slovenski zakonodajni proces glede zakona o RTV. Očitno ima slabo vest in noče razkriti vsega, tako da sem uporabil zadnjo možnost, to je evropsko sodišče in upam, da bo sodišče čimprej odločalo o tej stvari,« je povedal poslanec in dodal, da pri tej zgodbi ne gre za njegov osebni boj, ampak za načelnost. »Visoki evropski uradniki se nimajo kaj vmešavati v suverene pravice držav članic EU,« je poudaril poslanec.
Poslanec je tudi povedal, da je Evropa v zadnjih letih sprejemala enostranske ukrepe in se ustrelila v koleno na mnogih področjih, celo tako, da je postala nekonkurenčna. Spomnil je tudi na to, kako zelo se je spremenilo spoštovanje kulture in vrednot. »Pred 10 leti sem dobil koledar za novo leto, kjer je pisalo »Vesel Božič«, nato kasneje že »Vesele praznike«, potem še kasneje pa »Vesele karkoli že«. To ni spoštljiv odnos in menim, da islamska kultura ne bi pustila takšne diskriminacije lastne kulture in religije,« je poudaril dr. Zver.
»Ljudje naj gredo volit, tudi na predčasne volitve, če ne morejo voliti v nedeljo, ampak morajo vedeti, da na predčasnih volitvah niso zagotovljeni varnostni standardi, zato je predsednik Janša pozval k volitvam v nedeljo,« je poziv predsednika SDS Janeza Janše pojasnil dr. Zver.
»Naše stališče glede Palestine je jasno. Smo proti priznanju Palestine ta hip, tudi večina držav članic EU tega ni storila, ker imajo določene razloge za to. SDS je slovenski politiki včeraj ponudila možnost, da se vsaj za 30 dni podaljša ta čas do odločitve in, da bi v tem času našli kakšno drugo rešitev, ali pa, da bi počakali na izplen načrta ameriškega predsednika, ampak je slovenska leva politična scena priznala Palestino in s tem legitimirala tudi teroristično organizacijo Hamas, ki trenutno vodi Palestino že od leta 2006, in to nelegitimno, tako da se Izraelci praktično nimajo s kom pogajati,« pa je dr. Zver komentiral priznanje Palestine. »Če bi morda prisluhnili predlogom SDS, bi v naslednjih tednih morda našli neko drugo rešitev. To priznanje pa ne bo v ničemer pomagalo pri situaciji na Bližnjem vzhodu,« je poudaril poslanec. Povedal je tudi, da je 80 letih prejšnjega stoletja veliko držav priznalo Palestino, »danes pa se pogovarjamo s teroristi o tako resnih temah in to ni v redu, zato bi morali počakati na morebitni mirovni proces in šele potem, ko se bo ta končal in ko bo na drugi strani legitimni sogovornik, bi se lahko pogovarjali o priznanju. Mislim da večina držav EU razmišlja preudarno in da bo slej kot prej to narejeno, a brez mirovnega procesa ne bo ničesar,« je bil jasne poslanec.
»Kar se EU tiče, potrebujemo drugačno razvojno vizijo. To pomeni, da moramo spremeniti dokument Fit for 55, ki nas je zapeljal predaleč. EU je izgubila gospodarsko konkurenčnost, varnost, izgubili smo na mnogih poljih, ker smo prepustili levici, da je diktirala ekonomsko politiko, češ izvozimo ekonomijo na Kitajsko, in smo tja izvozili avtomobilsko industrijo, tja želijo izvoziti tudi kmetijstvo. Skratka EU naj bi postala čista, zelena, ampak revna. Seveda mi tega ne moremo dovoliti,« je povedal poslanec glede prihodnosti Evrope.
»Želimo varno EU. Večkrat sem že govoril o varnostnem vakuumu, ki ga Putin izkorišča in je zato napadel Ukrajino. Tudi evropske države so premalo vlagale v obrambo,« je še dejal poslanec. Dodal je, da si želi, da te volitve naplavijo nove, močne obraze na evropski ravni, »saj imamo manjko tudi, kar se kadra tiče in ni več karizmatičnih voditeljev.« »Čaka nas tudi pomembna naloga, to je, da ohranimo Lizbonsko pogodbo takšno kot je. Nekateri želijo odstraniti glasovanje z vetom, ki pa malim državam daje izjemno moč in to moramo ohraniti. Zdi se mi, da je ta politična kultura pomembna predvsem za male države, ki jih ščiti in pozitivno diskriminira in upam, da bomo vsi poslanci iz Slovenije trdno stali na tem stališču,« je poudaril dr. Zver.
Foto: Rok Mihevc/Radio Ognjišče