Vodja slovenske delegacije Evropske ljudske stranke je s skupino parlamentarcev zastavil poslansko vprašanje visoki predstavnici EU o izogibanju sudanskega predsednika Omarja Al Baširja roki pravice.
"Sudanski predsednik Omar Al Bašir je 15. junija 2015 smel zapustiti Južno Afriko, potem ko se je tam udeležil srečanja Afriške unije. Ker je obtožen vojnih hudodelstev, hudodelstev zoper človečnost in genocida med konfliktom v sudanski regiji Darfur, ga išče Mednarodno kazensko sodišče (MKS). Čeprav je Južna Afrika podpisnica Rimskega statuta, je njena vlada nasprotovala že dolgo veljavnemu nalogu za njegovo aretacijo," so zapisali. "Kako nameravata podpredsednica/visoka predstavnica in Evropska služba za zunanje delovanje (ESZD) načeti to vprašanje z južnoafriškimi oblastmi in kako nameravata zagotoviti, da se to v prihodnje ne bo več dogajalo?" so zato zapisali v vprašanju.
Nadalje: "Kako podpredsednica/visoka predstavnica ocenjuje posledice dejstva, da Omar Al Bašir še ni bil prijet, za verodostojnost MKS in njegovo zmožnost izpolniti svojo ključno nalogo, to je zagotoviti, da bodo vojni hudodelci odgovarjali za svoja dejanja in da bodo privedeni pred sodišče?" In končno, vprašali so še, kako nameravata podpredsednica/visoka predstavnica in ESZD nadalje ravnati, da se zagotovi verodostojnost Mednarodnega kazenskega sodišča, zlasti v Afriki, kjer je odpor do njega v zadnjih letih vse večji, njegova legitimnost pa skušajo dejavno omajati.
Visoka predstavnica EU in podpredsednica Evropske komisije Federica Mogherini je odgovorila, da EU poudarja pomen učinkovitega in celovitega sodelovanja z Mednarodnim kazenskim sodiščem (MKS) in bo to počela tudi v prihodnje. "Pred prihodom predsednika Baširja v Južno Afriko je izvršni direktor ESZD za Afriko Nick Westcott na stališče EU o MKS opozoril generalnega direktorja na južnoafriškem Ministrstvu za zunanje zadeve Jerryja Matjila, s katerim se je sestal ob robu vrha Afriške unije. EU je 14. junija objavila izjavo, v kateri je pozvala Južno Afriko k izvršitvi naloga za prijetje vseh morebitnih obtožencev MKS, ki se nahajajo v tej državi. Nick Westcott se je 19. junija v Bruslju sestal z južnoafriškim veleposlanikom Mxolisijem Nkosijem, da bi izrazil razočaranje EU nad tem, kako Južna Afrika obravnava to zadevo. Delegacija EU je v zvezi z vprašanjem o MKS navezala stike tudi z južnoafriškim Ministrstvom za zunanje zadeve," je zapisala.
"Južnoafriška sodišča so dvakrat (15. in 24. junija) ponovno poudarila, da države pogodbenice MKS, vključno z Južno Afriko, zavezujejo odločbe MKS in so dolžne sodelovati z MKS pri prijetju osumljencev v skladu z nacionalnim pravom, s katerim se izvaja Rimski statut. EU pozdravlja te odločbe višjega sodišča," je pojasnila.
"EU je pripravljena prisluhniti pomislekom nekaterih afriških vlad o sodišču, vendar vztraja, da je treba ta vprašanja predložiti v okviru, ki ga zastavlja Rimski statut. EU bo še naprej dejavno spodbujala univerzalnost statuta MKS v svojih odnosih z afriškimi partnerji in v okviru Afriške unije ter države pogodbenice dejavno spodbujala, naj si še naprej prizadevajo za učinkovito in celovito sodelovanje s sodiščem. Prav tako bo EU še naprej zagotavljala tehnično in finančno pomoč tretjim državam po vsem svetu za ratifikacijo in izvajanje Rimskega statuta ter v podporo svetovnih kampanj za ratifikacijo, ki jih izvajajo organizacije civilne družbe," je še odgovorila visoka predstavnica Federica Mogherini.