Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: "Cena za dogovor s Turčijo je visoka"

Evropski parlament je na današnji plenarni seji v Strasbourgu razpravljal o dogovoru med Evropsko unijo in Turčijo glede migrantske krize.

Strasbourg, 8. marec 2016 (SDS/ELS) "Na prvi pogled izgleda, da je Evropska unija dobila oz. kupila, kar potrebuje. Prvič, zagotovilo, da se končno zameji migrantski val, ki je pljuskal po t.i. balkanski poti in drugič, da se kmalu ponovno vzpostavi polno delujoči schengenski režim", je na današnjem plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu na temo dogovora Evropske unije s Turčijo glede migrantske krize poudaril vodja slovenske delegacije v Evropski ljudski stranki dr. Milan Zver.

Vendar je po njegovem cena za ta dogovor visoka, še posebej, če Turčija ne bo verodostojni partner. "Če bo tudi naslednji redni vrh prinesel dogovor o konkretnih zavezah držav članic, se bodo stvari postopoma normalizirale. Do takrat pa se bodo nekatere evropske države še naprej soočale z izjemnim stanjem, ki so jih povzročili nezakoniti migranti", je opozoril.

"Včeraj Turčiji nismo zagotovili le precej dodatnega denarja in druge pomoči, ampak smo ji močno odprli vrata pri njenem vključevanju v EU, čeprav to nima ničesar opraviti z migrantsko krizo. Turška politika je začutila stisko EU in jo izsiljevala", je dejal dr. Zver in dodal, da Turčija begunsko krizo izkorišča za izboljšanje svojega pogajalskega položaja. "Tako se partner ne obnaša. Izsiljevanje bremeni ta dogovor, njegovo verodostojnost in iskrenost ter pod vprašanje postavlja vprašanje prihodnjega sodelovanja med Evropsko unijo in Turčijo", je še dodal dr. Zver.

Evropska unija in Turčija sta dogovor o skupnem načrtu obvladovanja migrantskega toka dosegli včeraj. V zameno za oživitev pristopnih pogajanj in dodatno financiranje s strani EU, naj bi Turčija okrepila svoja prizadevanja za zajezitev migracijskega toka in boj proti tihotapcem z migranti.