Nahajate se tukaj

Dr. Milan Zver: Ali bo Evropska komisija zares zaščitila kristjane na Bližnjem vzhodu?

Dr. Milan Zver je skupaj z vrsto evropskih poslancev na Evropsko komisijo naslovil vprašanja, povezana s Sredozemskim paktom. V pismu predsednice Evropske komisije komisarki Dubravki Šuici o njenem komisarskem mandatu je namreč predstavljena namera EU, da prek Sredozemskega pakta okrepi partnerstva z južnim sosedstvom, vključno z Bližnjim vzhodom, vendar pa v tem okviru ni izrecno obravnavana zaščita kristjanov v tej regiji. Še vedno ni jasno, kako bo Evropska unija pakt povezala z zaščito kristjanov in ali bo uporabila posebne instrumente za podporo njihovih pravic do življenja v miru in varnosti.

Glede na zaskrbljujoče statistične podatke o stanju krščanstva na Bližnjem vzhodu kulturno in versko preganjanje ter tveganju, da bodo najstarejše krščanske skupnosti dobesedno izginile iz omenjenih območij, je presenetljivo, da se pri mandatu komisarke Šuice in pakta za Sredozemlje ne omenja odgovornosti EU, da zaščiti in ohrani krščansko prisotnost v regiji ali zaustavi izseljevanje kristjanov, ki je doseglo kritično raven. Dr. Zvera je skupaj z drugimi evropskimi poslanci zanimalo, kako bo Evropska komisija pogojevala vzpostavitev novega Sredozemskega pakta z zaščito kristjanov pred različnimi oblikami preganjanja, diskriminacije, nasilja in množičnega izseljevanja?

Glede na to, da EU dosledno spodbuja svojo zavezanost človekovim pravicam tako v okviru držav članic kot tudi na svetovni ravni, je dr. Milana Zvera zanimalo še, kakšne instrumente bo komisarka v paktu za Sredozemlje uporabila za podporo pravic kristjanov na Bližnjem vzhodu, da živijo v miru in varnosti?

Žal je bil odgovor Komisije preveč splošen in v ničemer konkreten. Komisarka Šuica je poslancem odgovorila, da si bo novi pakt za Sredozemlje prizadeval za ponovno usmeritev partnerstva z regijo južnega sosedstva k skupnim interesom in z jasnim ciljem, da bodo v središče postavljeni ljudje. Poudarila je, da se Sredozemska regija ponaša z izjemno kulturno in versko raznolikostjo ter da bo podpiranje vrednot EU, kot so spoštovanje človekovega dostojanstva, svobode, demokracije, enakosti in pravne države,  še naprej v središču prizadevanj. Evropska komisija si bo v partnerstvu z regionalnimi partnerji prizadevala za soustvarjanje vključujočega okvira, ki bo varoval pravice vseh posameznikov. Komisarka je povedala, da si bo Evropska komisija z odprtim dialogom in medsebojnim razumevanjem prizadevala okrepiti zaščito ranljivih skupin pred preganjanjem, diskriminacijo, nasiljem in prisilnim razseljevanjem.

"EU ima vse, kar je potrebno, da podpre pravico ljudi na Bližnjem vzhodu, da živijo v miru in varnosti, ne glede na njihovo versko pripadnost, ter si bo prizadevala za podporo temeljnih vrednot. Komisija bo okrepila svojo vlogo ključnega akterja konstruktivnega dialoga z vladami, verskimi voditelji in organizacijami civilne družbe z namenom spodbujanja medsebojnega razumevanja, strpnosti in spoštovanja človekovih pravic. Zagotavljanje finančne in tehnične pomoči za podporo projektov in pobud, ki spodbujajo medkulturni dialog, bo ostalo osrednji sklop sodelovanja, in sicer ob hkratnem vključevanju človekovih pravic in zaščite manjšinskih skupin v splošne razvojne programe in projekte," je še navedla komisarka.

"Sam pričakujem odločne ukrepe za preprečevanje diskriminacije, nasilja in množičnega izseljevanja, ne le obljube. Kristjani na Bližnjem vzhodu si zaslužijo jasno zavezo EU k njihovemu preživetju in varnosti," je poudaril dr. Milan Zver.

Foto: STA/Xinhua