Vabimo vas, da preberete IZJAVO dr. Zvera za časopis Večer.
Ameriško politično gibanje t.i. čajank je zanimivo tako z ideološkega kot tudi s kulturnega vidika. Porajajo se vprašanja, ali bo gibanje globalno spremenilo ameriški politični sistem in ali se lahko kaj podobnega zgodi tudi v Evropi.
V ZDA je bila svoboda, še zlasti na sredinskem in desnosredinskem političnem polu, med političnimi vrednotami vselej na prvem mestu. Pred 247 leti je bilo geslo znamenite Bostonske čajanke, na katero se nanaša tudi ime sodobnega gibanja čajank, prav "svoboda od prevelikih (britanskih) davkov, stran od premočne države in regulacije".
Sodobne čajanke so nastale kot reakcija na stranpoti republikancev v zadnjem obdobju, pa tudi na politiko predsednika Obame, ki poskuša spremeniti tradicionalni ameriški postulat o individualni svobodi in odgovornosti vsakogar za svojo usodo. Obama je v ameriški prostor hotel vnesti model socialne države, ki je značilen za Evropo. Njegov model temelji na koreniti redistribuciji bogastva, preprečuje revščino, zagotavlja solidarnost, a obenem slabi zasebno iniciativnost in odgovornost. Mimogrede, britanski laburisti so ta model pripeljali do skrajnosti, o čemer se zadnje tedne veliko govori. Nick Clegg, podpredsednik vlade in prvak britanske liberalne demokracije, meni celo, da je britanska družba, postala družba "nedela", ker se pač zaradi številnih socialnih transferjev delati ne splača...
Za razliko od Evrope Američani že od nekdaj stavijo na koncept minimalne države in na svobodno civilno družbo, v katero naj država čim manj posega (zlasti z davki ipd). Morda je to za Evropejce težko razumljivo, vendar je zdravstvena reforma tipičen primer, kjer je Obama posegel v koncept minimalne države in se s tem močno opekel pri volivcih. Izgubil je parlamentarne volitve, kar ga je prisililo k priznanju, da slabo opravlja svoje delo.
Še lani se je zdelo, da bo Obama Ameriki prinesel nekaj novega. A stvari gredo nazaj na svojo uhojeno pot. V nekem smislu čajanke pomenijo, da se vlak utirja nazaj, da se brani tradicionalna ameriška miselnost ali, lahko bi rekli celo kultura. Ta miselnost se bo obdržala vsaj še nekaj časa.
Toda imigracijska gibanja opravljajo svoje in posledično zahtevajo močno socialno državo. Zato lahko čez nekaj desetletij pričakujemo, da bo srednji sloj, branik ameriške kulture, ponovno oziroma še bolj kot danes, potisnjen na družbeno obrobje. Težko je odgovoriti na vprašanje, kdo bo takrat branil izvorno "amerikanstvo", kot to danes počnejo čajanke.
Kratkoročno lahko čajanke koristijo republikanski stranki, če se bo pod pritiski od spodaj programsko in ideološko prenovila. Dolgoročno pa ne gre pričakovati radikalnih strankarskih ali ideoloških premikov. Ameriški politični sistem se zagotovo vsaj še nekaj desetletij ne bo spreminjal. Gre bolj za aktualni protiudarec obamoizmu, ki je neuspešno poskušal prenesti nekaj evropskih rešitev v trenutno morda še preveč inertni ameriški kulturni in politični prostor.
Podoben proces ideološke prenove kot v ZDA poteka na desnici, bi pri nas potrebovala predvsem levica. Ta v Sloveniji in EU ne kaže velike sposobnosti odzivati se na izzive časa. To je razvidno tudi iz politične slike Evropske unije, kjer so socialisti na oblasti le še v peščici držav. Tudi sicer se zdi, da je evropski levi prostor dokaj nestanoviten, še posebej v tranzicijskih državah in še posebej v Sloveniji, kjer lahko volilno telo levici brez težav spelje kak novodobni tajkun. Zato bi v Sloveniji in EU prej pričakovali pojav "leve čajanke" kot pa desne.
(iz izjave za časopis Večer)