Danes obeležujemo kar dva svetovna dneva in sicer Svetovni dan brez tobaka ter Svetovni dan športa. Ob tej priliki spodbujam čim več kadilk in kadilcev, da prestopijo na nekadilsko stran, vse skupaj pa k temu, da postanemo bolj aktivni.
Pobudo za Svetovni dan brez tobaka je dala Svetovna zdravstvena organizacija (SZO - WHO), obeležujemo pa ga od leta 1987. Na ta dan naj bi kadilci poskusili vsaj 24 ur zdržati brez kajenja, še bolje pa seveda, če bi jih to spodbudilo in bi se tobaku povsem odrekli. Znano in dokazano je namreč, da aktivno in pasivno kajenje škodita zdravju. Več kot 600.000 ljudi v Evropi umre vsako leto za posledicami tobaka. In kljub temu še zmeraj kadi vsak tretji Evropejec. Letošnja vodilna tema je ‘Okvirna konvencija Svetovne zdravstvene organizacije za nadzor nad tobakom’. Osnovni namen konvencije je okrepitev ukrepov za omejevanje rabe tobaka. Z ratifikacijo konvencije, Slovenija je to storila leta 2005, se države zavežejo, da bodo sprejele zakone in ukrepe, ki bodo zmanjšali povpraševanje po tobaku. Ti ukrepi so denimo povečanje cen in davkov, prepoved kajenja v zaprtih javnih prostorih, obveščanje javnosti o škodljivosti tobačnih izdelkov za zdravje ipd.
Svetovni dan športa pa nas želi opozoriti, kako pomembno je vsakodnevno gibanje za naše zdravje in dobro počutje. Šport pa je še več, je univerzalni jezik dialoga med različnimi kulturami, narodi in posamezniki. Zaradi tega močnega pozitivnega naboja pridobiva šport tudi vedno večji pomen na evropski ravni (Lizbonska pogodba). Vesel sem, da so slovenski športniki kljub naši majhnosti uspešni na tekmovanjih tudi v mednarodnem prostoru. Ta dan pa ni namenjen le vrhunskim športnikom, ampak tudi vsem nam, ki se s športom ukvarjamo rekreativno.